یائسگی زود هنگام

عفونت ادراری در بارداری چیست
عفونت ادراری در بارداری چیست
آبان ۲۴, ۱۳۹۶
نشانه های یائسگی زود هنگام
نشانه های یائسگی زود هنگام
آبان ۲۷, ۱۳۹۶
یائسگی زود هنگام

یائسگی زود هنگام

طبق اطلاعات سازمان بهداشت جهانی، یک درصد خانم ها به یائسگی زود هنگام دچار می شوند و از آن رنج می برند. این مشکل زمانی اتفاق می افتد که عمکلرد تخمدان ها متوقف گردد، در پی این اتفاق قاعدگی در خانم های زیر ۴۵ _ ۴۰ سال قطع می شود.

یائسگی مرحله ای از زندگی خانم ها است که در طول آن قاعدگی قطع می شود و تغییرات هورمونی ایجاد شده از بروز بارداری جلوگیری می کند. یائسگی معمولا از سن ۴۵ سال یا بالاتر اتفاق می افتد و پس از آن علائمی ایجاد می شود که در نتیجه افت میزان استروژن و پروژسترون رخ می دهد.

این دوره برای بیشتر خانم ها دوره سختی می باشد، به خصوص اگر با تغییرات جسمی و روحی فراوانی همراه باشد.

اگر یائسگی قبل از این سنین رخ دهد، با عنوان یائسگی زود هنگام خوانده می شود که علاوه بر تغییرات جسمی، عوارض روانی زیادی برای خانم ها به وجود می آورد که این افراد باید با آنها آشنا شوند و مقابله کنند.

 

یائسگی زود هنگام

 

عوامل بروز یائسگی زود هنگام

درصد زیادی از موارد یائسگی زود هنگام دلیل مشخصی ندارد اما برخی عوامل وجود دارند که در این موضوع تاثیر گذار هستند که شامل:

  • مشکلات ژنتیکی و کروموزومی
  • عوامل عفونت زا
  • بیماری های خودایمنی
  • اضافه وزن و چاقی مفرط
  • درمان های تهاجمی مانند پرتودرمانی و شیمی درمانی
  • خارج کردن رحم

علائم یائسگی زود هنگام

نشانه ها و علائم این یائسگی در خانم های متفاوت است و به تغییرات هورمونی در هر فردی بستگی دارد.

در حالت کلی کاهش سطح استروژن در تخمدان ها، موجب بروز مجموعه ای از علائم می گردد که به ایجاد اختلال در عملکردهای زنانه مثل قاعدگی و قدرت باروری می شود.

قاعدگی نامنظم، کم شدن سطح استروژن در بدن موجب می شود که خانم ها دچار نامنظی در سیکل قاعدگی شوند که این موضوع ممکن است در برخی موارد پس از چند ماه به طور دائمی قطع شود. علاوه بر این، میزان خونریزی معمولا کاهش پیدا می کند یا این که خانم ها با تغییر در رنگ و بوی قاعدگی روبه رو می شوند.

گر گرفتگی شبانه، بیدار شدن های شبانه به همراه حالت گر گرفتگی یکی از نشانه های بارز آغاز یائسگی در خانم ها می باشد. اگر خانمی در سنین کمتر از ۴۰ سالگی قرار دارد و با این نشانه ها مواجه شده است احتمال دارد در معرض یائسگی زود هنگام قرار داشته باشد.

تپش قلب، تغییرات هورمونی که موجب بروز یائسگی زود هنگام می گردد می تواند ضربان قلب را نیز تغییر بدهد و تپش قلب به وجود آورد.

 

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دکتر فاطمه خانی زاده
دکتر فاطمه خانی زاده
متخصص زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button