کیست بارتولن

زایمان زودرس دکتر فاطمه خانی زاده
زایمان زودرس
اردیبهشت ۹, ۱۳۹۸
لابیای مینور دکتر فاطمه خانی زاده
لابیای مینور
اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۸
کیست بارتولن دکتر فاطمه خانی زاده

کیست بارتولن

در این مقاله توضیحاتی در خصوص کیست بارتولن ارائه می شود. غدد بارتولن در هر دو سمت حفره واژن واقع شده اند. این غدد مایعاتی را ترشح می کنند که به روان شدن واژن کمک می نمایند.

 

کیست بارتولن دکتر فاطمه خانی زاده

 

برخی اوقات دهانه این غدد دچار انسداد شده و موجب می شود مایع به عقب پس زده و به درون غده بازگردد. بنابراین تورم نسبتاً بدون دردی به اسم کیست بارتولن ایجاد می شود. در این زمان، امکان دارد مایع درون کیست عفونی شده و در نتیجه ایجاد چرک کند که به وسیله بافت ملتهب احاطه می شود. (کیست بارتولن)

کیست بارتولن یا آبسه عارضه ای شایع می باشد. درمان کیست بارتولن به عفونی بودن، اندازه و دردناک بودن کیست بستگی دارد. گاهی درمان خانگی، موجب بهبود شما می شود. اما در دیگر موارد، تخلیه کیست بارتولن از طریق عمل جراحی امکان پذیر است. در صورت بروز عفونت، ممکن است آنتی بیوتیک ها جهت درمان کیست بارتولن چرکی کفایت کنند.

علائم

در صورتی که هیچ عفونتی بروز نکند و کیست بارتولن کوچک باقی بماند امکان دارد متوجه این عارضه نشوید. اما اگر رشد کرد، ممکن است وجود یک برآمدگی یا توده را نزدیک دهانه ی واژن خود احساس کنید. اغلب کیست با هیچ دردی همراه نیست، اما می تواند در لمس حساس باشد. در صورتی که کیست عفونی شود، (عفونت شدیدی که می تواند در طی چند روز بروز کند.) امکان دارد این نشانه ها و علائم را تجربه کنید.

  • تب
  • درد در زمان مقاربت
  • احساس ناراحتی در زمان نشستن یا راه رفتن
  • یکبرآمدگی دردناک یا حساس به لمس در نزدیکی دهانه واژن

آبسه یا کیست اغلب در یک طرف از سوراخ واژن بروز می کند. چنانچه  توده ای دردناک در نزدیکی دهانه مهبل (واژن) خود مشاهده نمودید که بعد از دو یا سه روز خود درمانی (مانند نشستن در لگن آب گرم) بهبود پیدا نکرد، نزد پزشک خود مراجعه نمایید.

درمان

درمان این عارضه به شرایط بیمار، اندازه کیست و عفونی بودن آن بستگی دارد. از جمله روش های درمان عبارتند از:

وان آب گرم

چندین مرتبه در روز نشستن در وان یا لگن آب گرم به مدت سه الی چهار روز در صورت بروز کیست عفونی کوچک، امکان دارد به پاره شدن و تخلیه خود به خودی آن کمک شایانی کند.

درمان با آنتی بیوتیکها

در صورتی که کیست عفونی باشد و یا اگر تست ها نشان دهنده این باشد که شما دچار عفونت انتقال یافته از راه جنسی هستید، امکان دارد پزشکتان برای شما آنتی بیوتیک تجویز نماید. ولی اگر آبسه به طور صحیح و کامل تخلیه شود، ممکن است دیگر نیازی به مصرف آنتی بیوتیک نباشد.

تخلیه جراحی

جهت تخلیه کیست های عفونی و یا بسیار بزرگ ممکن است انجام عمل جراحی ضروری باشد. تخلیه ی کیست می تواند با استفاده از آرامبخش و یا بی حسی موضعی انجام شود.

مارسوپیالیزیشن

چنانچه کیست عود کند، ممکن است عمل مارسوپیالیزیشن چاره ساز باشد. طبق وضعیت کیست و شرایط بیمار، ممکن است انجام جراحی تحت بیهوشی عمومی در اتاق عمل الزامی باشد. در صورتی که دچار عفونت شدیدی هستید، پزشکتان اغلب آبسه را تخلیه می کند، آنگاه عفونت را با یک دوره آنتی بیوتیک درمان کرده و بعد از آن مارسوپیالیزیشن را انجام می دهد. (در اکثر موراد نیازی به انجام این عمل نخواهد بود.)

 

 

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button