نکات بهداشتی در قاعدگی

مراحل رشد جنین دکتر فاطمه خانی زاده
مراحل رشد جنین
فروردین ۱۲, ۱۳۹۸
زایمان سزارین دکتر فاطمه خانی زاده
زایمان سزارین
فروردین ۲۲, ۱۳۹۸
نکات بهداشتی در قاعدگی دکتر فاطمه خانی زاده

در این مقاله مطالبی در خصوص نکات بهداشتی در قاعدگی ارائه شده است. دوران قاعدگی یکی از با اهمیت ترین دوران زندگی هر خانمی می باشد. بدین جهت که معمولاً، هر زنی یک هفته در ماه این دوره را تجربه می کند، بهتر است نکات بهداشتی در این خصوص رعایت شود.

نکات بهداشتی در قاعدگی دکتر فاطمه خانی زاده

نکات بهداشتی در دوران قاعدگی

استحمام

استحمام در دوره قاعدگی بسیار ضروری است. از جمله نکات بهداشتی در قاعدگی این است که از نشستن در کف حمام بپرهیزید و تا حد امکان به صورت ایستاده استحمام نمایید. در این صورت آلودگی‌های میکروبی واقع در کف حمام به بدن شما وارد نخواهد شد. لازم به ذکر است که در این دوره می بایست از رفتن به دریا یا استخر اجتناب نمایید.

ورزش

انجام حرکات و ورزش های سبک در این زمان نه تنها ممنوعیتی ندارد، بلکه بسیار مفید است. ورزش کردن به آرامش عضلات کمک می ‌کند.

تغذیه

توصیه می شود برای جبران از دست رفتن خون در این دوره غذاهای مفید و مقوی مثل گوشت، شیر، سبزیجات، حبوبات، لبنیات، میوه ها و … بیشتر مصرف شود.
همچنین جهت کاهش عوارض اختلالات قبل از قاعدگی، از یک هفته قبل از قاعدگی از برنامه غذایی دارای آهن و ویتامین B6 مثل ماهی، گوشت، غلات سبوس دار و آجیل بدون نمک پیروی کنید.

لباس زیر مناسب

از جمله نکات بهداشتی در قاعدگی این است که لباس‌های زیر نخی بپوشید و سعی کنید آنها را زود به زود تعویض کنید.

بهداشت ناحیه تناسلی

به منظور جلوگیری از بروز عفونت، در زمان طهارت می بایست ابتدا فرج یا بخش جلویی دستگاه خارجی تناسلی و آنگاه مقعد شسته شود. از جمله نکات بهداشتی در قاعدگی تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی می باشد که این نکته بسیار مهمی است.

نوار بهداشتی

در دوره قاعدگی سعی کنید نوار بهداشتی خود را زود به زود و به صورت مرتب تعویض نمایید. در این صورت، به غیر از رعایت بهداشت جسم، از آلوده شدن لباس‌های دیگر نیز پیشگیری می شود.

استفاده از مسکن

احساس درد در ابتدای دوره قاعدگی، طبیعی است. دلیل این امر، آزاد شدن موادی در جداره داخلی رحم می باشد که باعث ایجاد درد و انقباض رحم می‌ شود. چنانچه درد بسیار شدیدی را حس کردید می ‌توانید، از داروهای مسکن استفاده نمایید. ضمن اینکه توصیه می شود ۴۸ تا ۷۲ ساعت قبل از آغاز قاعدگی این داروها مصرف شود.

لازم به ذکر ست که استفاده از پارچه یا حوله گرم در موضع درد نیز التیام بخش خواهد بود، چرا که گرما مانع انقباضات و باعث شل ‌شدن عضلات می شود. از جمله نکات بهداشتی در قاعدگی این است که هر بار پس از شستشو، ناحیه تناسلی با استفاده از دستمال پاکیزه خشک شود.

سعی کنید برای شستشو از آب سرد استفاده نکنید، چرا که امکان دارد موجب ایجاد انقباض و درد در زیر شکم شود. رعایت تمامی نکات بهداشتی در قاعدگی جهت پیشگیری از بروز انواع عفونت ها از اهمیت فراوانی برخوردار است.

 

 

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button