نشانه های نازایی در زنان

عفونت و نازایی
عفونت و نازایی
آذر ۵, ۱۳۹۶
برداشتن رحم در سن پایین
برداشتن رحم در سن پایین
آذر ۹, ۱۳۹۶
نشانه های نازایی در زنان

نشانه های نازایی در زنان

نشانه های نازایی در زنان : برخی از خانم ها باردار نمی شوند و دلایل متفاوتی برای نازایی شان وجود دارد که ما در این مقاله درباره ی آن صحبت می کنیم.

 

نشانه های نازایی در زنان

 

اختلالات تخمک گذاری

شایع‌ ترین نشانه های نازایی در زنان ناشی از اختلالات تخمک گذاری می باشد. حدود ۴۰% از نازایی‌ ها با این اختلال مرتبط می شود.

این عارضه به خصوص در افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر اتفاق می افتد.

اختلال در تخمک گذاری می‌ تواند منشا ژنتیک داشته باشد و در خانواده ‌هایی که زمینه دیابت دارند این عارضه دیده می شود.

کم ‌تحرکی و مصرف غذاهای شیرین به شیوع بیشتر این مشکل کمک می کند، به همین دلیل افرادی که چاق هستند نسبت به دیگر افراد بیشتر به این عارضه دچار می شوند.

خانم‌ هایی که قاعدگی آن ها با تاخیر انجام می شود و سیکل‌ های طولانی ‌مدت به عنوان مثال ۴۰ روز تا ۲ ماه دارند امکان این که به این اختلال دچار شوند زیاد است.

جای هیچ نگرانی نیست ۹۰% اختلالات تخمک‌ گذاری با دارو کاملا قابل درمان است و با تغییر سبک زندگی برطرف می گردد تنها لازم است حین دنبال کردن دارو درمانی، به رژیم غذایی و ورزش کردن اهمیت بسیاری دهند.

اختلالات لوله‌ای

انسداد لوله‌ ها می‌ تواند به‌ علت چسبندگی‌ های ناشی از عفونت‌ ها به وجود آید. عفونت‌های لگنی یا بیماری آندومتریوز هم موجب چسبندگی لوله‌ ها می گردد.

احتمال دارد افراد در دوران مجردی به این عفونت‌ها دچار شوند و پس از ازدواج هنگامی که برای درمان نازایی مراجعه می‌ کنند تازه متوجه می شوند که چنین عفونتی دارد.

این اختلال معمولا به جراحی نیاز دارد و با دارو درمان نمی شود و در نهایت ممکن است فردی که دچار این مشکل شده است برای بارداری به کاشت جنین نیاز داشته باشد.

اختلالات هورمونی

تقریبا دلیل ۲۰% از نازایی‌ ها ناشی از اختلالات هورمون ‌هایی مانند پرولاکتین و هورمون ‌های غده تیروئید می باشد که موجب اختلال در تخمک گذاری می شود و مشکلاتی در باروری به وجود می آورد، این اختلال نیز با دارو برطرف می گردد.

نازایی بدون علت

شاید برای ‌تان جالب باشد بدانید که در برخی مواقع بعضی نازایی‌ ها علت مشخصی ندارند، به عنوان مثال هنگامی که وضعیت و آزمایش‌ های خانمی مورد بررسی قرار می گیرد متوجه می ‌شویم

که همه شرایط نرمال است، تخمک گذاری خوب انجام می گیرد و آزمایش نطفه همسر هم طبیعی است اما بارداری رخ نمی دهد. اگر این تاخیر در باروری طولانی شود امکان دارد متخصص زنان زایمان برای بارداری کاشت جنین را توصیه کند.

 

 

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دکتر فاطمه خانی زاده
دکتر فاطمه خانی زاده
متخصص زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button