مراحل زایمان طبیعی

زایمان
زایمان
آبان ۱۶, ۱۳۹۶
آیا استحمام در دوران قاعدگی مضر است
آیا استحمام در دوران قاعدگی مضر است
آبان ۲۰, ۱۳۹۶
مراحل زایمان طبیعی

مراحل زایمان طبیعی

زایمان یکی از تجربیات شیرین اما دردناک هر زنی ست. تمامی مادران چنین تجربه ای را دارند و زایمان طبیعی را تقریباً تمامی آنها تجربه کرده اند، البته مادران قدیم. اما امروزه به دلیل ترس از دردهای زایمان و… بیشتر به سمت سزارین پیش می روند. مراحل زایمان طبیعی برای مادرانی که اینگونه وضع حمل را انتخاب می کنند بسیار مهم است.

 

مراحل زایمان طبیعی

 

بدن زن ها در طی این مراحل به تدریج و مرحله به مرحله برای وضع حمل و تولد نوزاد آماده می شود که مراحل بسیار مهم و حساسی ست و البته می تواند دردها و علائم خاص درونی و بیرونی مختلفی در هر فردی داشته باشد.

 

مراحل زایمان طبیعی :

زایمان هر فردی با دیگری متفاوت است و زمانی که در هر مرحله ی زایمان صرف می‌شود نیز با دیگری تفاوت دارد. اگر این اولین زایمان شما است، از زمان شروع درد زایمان تا پایان آن حدود ۱۴ _ ۱۲ ساعت طول می‌کشد. این مدت زمان در زایمان‌های بعدی کوتاه‌ تر می شود.

مراحل زایمان طبیعی به سه دسته تقسیم می شود که این مراحل شامل موارد زیر می باشد:

مرحلۀ اول زایمان طبیعی

این مرحله خود به سه فاز نهفته و فعال و انتقالی تقسیم می شود.
فاز نهفته: این فاز ظولانی ترین فاز زایمان می باشد شدت کمتری نسبت به دیگر مراحل دارد. در این فاز، تعداد انقباضات بیشتر می شود و به باز شدن دهانه ی رحم کمک می‌کند. این فاز برای فرد آزار دهنده نمی باشد و طی آن دهانه ی رحم باز و نازک می‌شود.

اگر انقباضات رحمی به صورت منظم باشد، میزان باز شدن دهانه ی رحم به طور منظم چک می‌شود.

فاز فعال: باز شدن و همچنین نازک شدن دهانه ی رحم با سرعت بیشتری ادامه پیدا می کند و با هر انقباض امکان دارد ، در ناحیه ی کمر و شکم احساس درد شدید یا فشار ایجاد شود.

ضمنا ممکن است فرد در ناحیه ی مقعد احساس فشار داشته باشد که در این شرایط باید به اصطلاح زور بزنید، اما دکتر فاطمه خانی زاده به شما خواهد گفت که تا باز شدن دهانه ی رحم به صورت کامل صبر کنید.

فاز انتقال: دهانه ی رحم به طور کامل و به اندازه ی ۱۰ سانتی ‌متر باز می گردد و در این شرایط انقباضات رحمی با شدت و درد بیشتری در هر سه تا چهار دقیقه و به مدت ۶۰ تا ۹۰ ثانیه ایجاد می شود.

مرحلۀ دوم زایمان طبیعی

این مرحله با باز شدن کامل دهانه ی رحم آغاز و با خروج جنین پایان می‌یابد. در این مرحله، بیمار نقش تاثیر گذاری در پیشرفت زایمان دارد به گونه ای که پزشک از شما می خواهد که زور بزنیداین امر موجب می شود نوزاد در کانال زایمان به سمت پایین حرکت کند.

در آخر سر نوزاد از قسمت تناسلی مادر مشاهده و خارج می‌ گردد، به محض این که سر نوزاد از دهانه رحم خارج شد، پزشک با عمل مکش یا ساکشن، مایع آمنیوتیک و خون و مخاط رحم را از داخل بینی و دهان نوزاد خارج می‌کند، سپس شانه‌ها و دیگر قسمت‌های بدن از واژن خارج می‌شوند.

مرحلۀ سوم زایمان طبیعی

پس از تولد نوزاد، شما به مرحله ی آخر زایمان وارد می شوید. در این مرحله، جفت که وظیفه ی تغذیه و اکسیژن رسانی به جنین را بر دارد، از دیواره ی رحم جدا و سپس از واژن خارج میگردد. این مرحله بین پنج تا ۳۰ دقیقه زمان می برد.

مراحل زایمان طبیعی برای مادران سخت و دردناک خواهد بود اما هر مادری پس از تولد نوزادش تمامی آن دردها را فراموش خواهد کرده و آنچنان نوزادش را در آغوش می گیرد که گویی تمامی آن مراحلِ سخت، خوابی بیش نبوده.

 

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دکتر فاطمه خانی زاده
دکتر فاطمه خانی زاده
متخصص زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button