مراحل رشد جنین

سیکل قاعدگی دکتر فاطمه خانی زاده
سیکل قاعدگی
فروردین ۱۰, ۱۳۹۸
نکات بهداشتی در قاعدگی دکتر فاطمه خانی زاده
نکات بهداشتی در قاعدگی
فروردین ۱۹, ۱۳۹۸
مراحل رشد جنین دکتر فاطمه خانی زاده

مراحل رشد جنین

باردار شدن

قصد داریم در این مقاله به بحث پیرامون مراحل رشد جنین بپردازیم. عمل لقاح وقتی انجام می شود که یک اسپرم به تخمک برسد و به آن نفوذ نماید. در این زمان فرایند ژنتیک، از قبیل جنسیت نوزاد، تکمیل خواهد شد.

 

مراحل رشد جنین دکتر فاطمه خانی زاده

 

سه روز بعد از لقاح تخمکی که بارور شده سریعاً به سلول های بسیار زیادی تکثیر می شود و به وسیله لوله فالوپ fallopian tube  (Fallopian tube  یا لوله رحم یکی از دو لوله‌ای می باشد که موجب انتقال تخمک از تخمدان به رحم می شود.) به رحم وارد شده و در آنجا به دیواره رحم می چسبد. در این مرحله از مراحل رشد جنین، جفتی که موجب تغذیه نوزاد می شود نیز شکل خواهد گرفت.

هفته چهارم

در این زمان جنین در حال رشد می باشد. گردن و صورت جنین در این مرحله  تشکیل می شود. قلب و عروق خونی به رشد خود ادامه می دهد. معده، ریه ها و کبد نیز در این مرحله از مراحل رشد جنین، در حال کامل شدن هستند.

هفته هشتم

در این مرحله از مراحل رشد جنین اندازه جنین قدری بیشتر از نیم اینچ یا ۱ سانتیمتر می باشد. گوش ها و پلک ها و نوک بینی در حال شکل گیری است. پاها و دست ها در حال رشدند. انگشت های دست و پا از یکدیگر مجزا شده و بلندتر می شود.

هفته دوازدهم

جنین تقریباً ۲ اینچ یا ۵ سانتی متر می شود و شروع به حرکت می کند. امکان دارد در این مرحله از مراحل رشد جنین، مادران بخش فوقانی رحم خود را در بالای استخوان شرمگاهی احساس می کنند. پزشک ضربان قلب نوزاد را با استفاده از ابزار مخصوصی می شنود. ضمن اینکه اندام های جنسی جنین نیز در این زمان مشخص خواهد شد.

هفته شانزدهم

در این مرحله از مراحل رشد جنین وزن جنین تقریباً ۱۰۰ گرم و اندازه اش بین ۱۱ تا ۱۱٫۵ سانتی متر می باشد. مادران قسمت بالای رحم خود را تقریباً ۷٫۵ سانتی متر زیر ناف خود احساس می کنند. جنین درون رحم قادر است پلک بزند. نوک انگشتان دست و پای جنین در این مرحله شکل و اثر مخصوص به خود را گرفته است. همچنین قلب و عروق خونی به طور کامل رشد کرده اند.

هفته بیستم

اندازه جنین کمی بیشتر از ۱۵ سانتی متر است. وزن نوزاد به ۲۸۴ گرم می رسد. رحم با ناف هم سطح شده است. در این زمان جنین قادر است بدن خود را بکشد، شست خود را بمکد، خمیازه بکشد و حالت چهره خود را تغییر دهد. مادران در این مرحله حرکت کردن فرزند خود را احساس می کنند، که اصطلاحاً به آن qickening می گویند.

زمان انجام سونوگرافی

برای همه زنان باردار سونوگرافی اغلب در هفته بیستم انجام می شود. در زمان انجام سونوگرافی پزشک این اطمینان را به مادران می دهد که جفت به طور طبیعی در جایگاه خود قرار دارد، سالم است و به رشد طبیعی خود ادامه می دهد.

مادران می توانند حرکات دست ها و پاها و بدن و ضربان قلب فرزند خود را توسط سونوگرافی مشاهده نمایند. لازم به ذکر است جنسیت جنین در هفته بیستم بارداری نیز مشخص می شود.

هفته بیست و چهارم

در این مرحله از مراحل رشد جنین می توان گفت نوزاد بیش از ۶۰۰ گرم وزن دارد و به صداها با بالا رفتن نبض یا حرکت کردن پاسخ می دهد. در صورتی که سکسکه کند مادر متوجه حرکات و جنبش های ناگهانی می شود. گوش داخلی نوزاد کاملاً رشد نموده و می تواند معکوس بودن حالت خود را درون رحم احساس کند.

هفته بیست و هشتم

جنین تقریباً۹۰۰ گرم وزن دارد. در این مرحله از مراحل رشد جنین، مادران بیش از پیش متوجه تغییر وضعیت فرزند خود می شوند. در صورتی که در این زمان مجبور شوید زودتر از موعد زایمان کنید، شانس باقی ماندن نوزاد بیشتر خواهد بود.

در خصوص نشانه های هشدار دهنده زایمان زودهنگام حتماً با پزشک خود مشورت نمایید. لازم به ذکر است آماده سازی خود را برای زایمان فراموش نکرده و اطلاعات خود را در رابطه با نگهداری از نوزاد تازه متولد شده افزایش دهید.

هفته سی و دوم

در این مرحله از مراحل رشد جنین، وزن نوزاد درون رحم تقریباً ۱۸۰۰ گرم می باشد و معمولاً تحرک بیشتری دارد. با تشکیل لایه ای از چربی در بدن نوزاد، چین و چروک های پوست جنین کاهش می یابد.

هفته سی و ششم

در این مرحله از مراحل رشد جنین وزن و اندازه نوزاد به عوامل گوناگونی بستگی دارد. تعداد نوزادهای متولد شده پیش از وی، جنسیت نوزاد و وزن و اندازه والدین از جمله این عوامل می باشند. اما معمولاً در این مرحله نوزاد تقریباً ۲۷۰۰ گرم وزن دارد. ریه ها تقریباً رشده کرده اند. مغز سریعاً در حال رشد می باشد. ضمن اینکه سر جنین به سمت پایین و درون لگن مادر واقع شده است.

هفته سی و هفتم

در هفته ۳۷ ام نوزاد آماده متولد شدن است. چنانچه نوزاد در هفته ۳۷ تا ۳۹ به دنیا آید، زودتر از موعد متولد شده و در صورتی که زایمان در هفته ۳۹ تا ۴۰ صورت گیرد تولد نوزاد به موقع می باشد. همچنین اگر زایمان در هفته های ۴۱ تا ۴۲ صورت گیرد دیر محسوب می شود.

تولد نوزاد

زمان زایمان در پایان هفته ۴۰ ام از بارداری مشخص خواهد شد. این زمان مطابق با آخرین تاریخ قاعدگی مادر تعیین می گردد. امکان دارد بارداری بر این اساس ۳۸ تا ۴۲ هفته به طول انجامد. گاهی اوقات زایمان ها در هفته ۴۲ ام انجام می شود که هفته ۴۲ ام نیز برای تولد نوزاد دیر محسوب نمی گردد؛ به این دلیل که ممکن است از همان ابتدا در تعیین تاریخ اشتباهی صورت گرفته باشد.

 

 

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button