لابیای مینور

کیست بارتولن دکتر فاطمه خانی زاده
کیست بارتولن
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸
تست های بارداری دکتر فاطمه خانی زاده
تست های بارداری
اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۸
لابیای مینور دکتر فاطمه خانی زاده

لابیای مینور

در این مقاله به شرح مطالبی در رابطه با لابیای مینور و ماژور خواهیم پرداخت. لابیا بخشی از دستگاه تناسلی زنان می باشد که قابل مشاهده است و قسمت اصلی دهانه واژن محسوب می گردد.

 

لابیای مینور دکتر فاطمه خانی زاده

 

در زنان دو نوع لابیا موجود است که عبارتند از لابیای مینور و ماژور. لابیا ماژور همان لابیای بیرونی است که اندازه بزرگتری دارد و لابیا مینور، لایه تا شده پوست بین لابیا ماژور می باشد. در واقع لابیا وظیفه حفاظت از کلیتوریس، دهانه واژن و مجرای پیشاب را برعهده دارد. لابیا برگرفته از واژه ی لاتین به معنی لب است.

لابیا ماژور: لابیای بیرونی یا لابیا ماژور دو لایه پوستی می باشد که از تپه ونوس روی استخوان شرمگاهی تا بخش پرینه ادامه دارد. آنها وظیفه پوشش‌دهی و حفاظت از ساختارهای داخلی و حساس همانند دهانه واژن، کلیتوریس و لابیا مینور را برعهده دارند.

لابیا مینور: لابیا داخلی یا لابیای مینور، دو لایه پوستی در هر سمت دهانه واژن می باشند که بین لابیا ماژور قرار گرفته اند. لابیا مینور در میان افراد مختلف دارای اندازه و رنگ متفاوتی است. لابیا مینور از کلیتوریس به طرف پایین در هر دو سمت دهانه واژن کشیده می شود.

اندازه طبیعی لابیا مینور

هنوز به طور رسمی، اندازه مشخصی برای لبه های کوچک واژن تعیین نشده است. اندازه این لابیا در میان افراد گوناگون متفاوت بوده و این مورد، به ژنتیک، سن، مسائل هورمونی و تعداد زایمان های متعدد بستگی دارد. با این وجود از نظر پزشکی، در صورتی که لابیاهای مینور موجب اذیت و آزار فرد در زمان انجام فعالیت های ورزشی شود و یا با پیشگیری از خروج ترشحات واژن، باعث بروز عفونت های واژینال گردد، غیر نرمال است و لازم است شخص عمل لابیاپلاستی انجام دهد. از نظر زیبایی نیز اندازه طبیعی لابیای مینور به طور دقیق مشخص نشده است با این وجود بسیاری از زنانی که قصد انجام عمل های زیبایی واژن را دارند مایلند با کوتاه کردن لبه های کوچک واژن، ظاهری زیباتر داشته باشند.

دلایل بزرگی لابیا مینور

هنوز نمی‌توان به طور دقیق گفت چرا لبه‌های کوچک واژن پس از دوره بلوغ رشد می‌کنند. با این وجود بررسی‌ها حاکی از این است که بسیاری از عوامل در بزرگی اندازه لابیای مینور اثرگذار می باشند. از جمله این عوامل می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

ایجاد تغییرات هورمونی

میزان تغییرات هورمونی در بدن در اندازه لابیای مینور تأثیرگذار می باشد. برای نمونه در خانم هایی که باردار هستند سایز لابیاها بزرگتر از حالت طبیعی خود می‌شود.

عوامل ژنتیکی

اندازه لابیا مینور در بعضی از نژادها رشد زیادی نمی کند و در برخی دیگر از نژادها بزرگتر است.

افزایش سن

با افزایش سن لابیا مینور دچار افتادگی می‌شود. این افتادگی لبه‌های کوچک واژن یکی از علل مهم انجام عمل های جراحی زیبایی واژن در سنین حدود ۴۰ سال می باشد.

زایمان های طبیعی متعدد

یکی دیگر از عواملی که باعث بزرگتر شدن لبه‌های مینور می‌شود انجام زایمان های طبیعی متعدد است. ضمن اینکه منظور از متعدد، زایمان‌های بیش از سه یا چهار مرتبه می باشد. لازم به ذکر است که بعضی از خانم ها پس از بلوغ، به غیر از بزرگ شدن لابیاهای مینور، با افتادگی و تیرگی آنها نیز مواجه می شوند که موجب می گردد به انجام عمل های زیبایی واژن مانند لابیاپلاستی اقدام نمایند.

 

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button