عفونت و نازایی

راه های درمان نازایی
راه های درمان نازایی
آذر ۴, ۱۳۹۶
نشانه های نازایی در زنان
نشانه های نازایی در زنان
آذر ۷, ۱۳۹۶
عفونت و نازایی

عفونت و نازایی

عفونت و نازایی

عفونت و نازایی : یکی از مسایل نازایی مربوط به خانم ها، عفونت می باشد. عفونت ها می توانند قسمت های متفاوت دستگاه ژنیتال داخلی یا خارجی فرد را درگیر کنند. دستگاه تناسلی خانم ها به دو قسمت داخلی و خارجی تقسیم می شوند. بخش های خارجی آن شامل واژن و دهانه رحم که بیشتر در معرض آلودگی هستند، می باشد. عفونت در این نواحی تاثیر زیادی بر روی نازایی فرد ندارد و با درمان های ساده می توان آن را درمان کرد.

دستگاه تناسلی داخلی شامل رحم، لوله های رحمی، تخمدان ها می شوند. معمولا نوع باکتری و میکروبی که این نواحی را آلوده می کند با نوع آلودگی ژنیتال خارجی متفاوت می باشد. راه آلودگی به این میکروب ها نیز متفاوت است، راه هایی مانند تماس جنسی آلوده، خون و… .

مهمترین عارضه این عفونت ها امکان بسته شدن و آسیب لوله های رحمی می باشد، زیرا وجود لوله های رحمی جهت انتقال تخمک و باروری آن به وسیله ی اسپرم ضروری است.

عفونت لوله های رحمی معمولا ۱۰ درصد از نازایی ها را تشکیل می دهد.

 

عفونت و نازایی

 

علائم عفونت و نازایی

علائم این عفونت ها بر خلاف عفونت های دستگاه تناسلی خارجی دیر تر بروز می کند. امکان دارد در موارد خفیف تا متوسط هیچ علامتی از نظر بالینی وجود نداشته باشد.

به همین دلیل پیشنهاد می کنیم هر ۶ ماه تا یک سال جهت کنترل سلامتی تان به متخصصین زنان  که ما خانم دکتر فاطمه خانی زاده را به شما معرفی می کنیم، مراجعه کنید.

گاهی عفونت های داخلی به شکل حاد، ناگهانی، شدید، به صورت تب، ترشحات واژینال و… ظاهر می شود که اگر این عفونت ها تشخیص داده نشوند در سال های بعد یعنی هنگام مراجعه شما جهت درمان نازایی با گرفتن عکس رنگی سابقه یک عفونت در سال های قبل مشاهده می شود که این امر منجر به بسته شدن لوله ها می شود که در بعضی موارد بدون ایجاد علایم بالینی عوارض بدی بر جای می گذارد.

اجسام خارجی مانند: آی.یو.دی (IUD) تامپون ها و… عواملی هستند که بدن را برای عفونت تحریک می کنند، البته در اگر به صورت مرتب کنترل شوند درصد ابتلا کاهش پیدا می کند.

پیشگیری از بروز عفونت های تناسلی

در صورت استفاده از عوامل مستعد کننده عفونت مانند آی. یو. دی (IUD) لازم است به طور مرتب تحت نظر پزشک قرار بگیرید و در صورت مشاهده عارضه ای خاص هرچه زود تر به متخصص زنان مراجعه کنید و از تماس های جنسی آلوده بپرهیزید.

 

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دکتر فاطمه خانی زاده
دکتر فاطمه خانی زاده
متخصص زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button