عفونت ادراری در بارداری چیست

التهاب واژن
التهاب واژن
آبان ۲۳, ۱۳۹۶
یائسگی زود هنگام
یائسگی زود هنگام
آبان ۲۵, ۱۳۹۶
عفونت ادراری در بارداری چیست

عفونت ادراری در بارداری چیست

عفونت ادراری در بارداری چیست: بیشتر افراد لفظ عفونت ادراری را به جای لفظ عفونت مثانه، که نوعی عفونت باکتریابی می باشد كه در مثانه ایجاد التهاب می گردد و بیشتر با علائمی چون احساس نیاز به دفع مكرر ادرار و سوزش ادراری همراه است، به كار می برند.

 

عفونت ادراری در بارداری چیست

 

عفونت ادراری چیست؟

به این حالت سیستیت گفته می شود در بین خانم های ۵۰ _ ۲۰ ساله كه از نظر جنسی فعال هستند؛ بیشتر شایع است. البته باكتری می تواند هر بخشی از دستگاه ادراری را آلوده کند.

دستگاه ادراری از كلیه ها كه ادرار را ترشح می كنند آغاز می گردد و به ‌صورت لوله هایی كه حالب گفته می شوند تا مثانه ادامه پیدا می کنند كه ادرار در آن جمع می شود.

دستگاه ادراری به پیشابراه ختم می گردد، پیشابراه كه لوله‌ ی كوتاهی است ادرار را به خارج از بدن انتقال می دهد. هنگامی که باكتری های موجود در روده ها از راه ركتوم به پیشابراه می رسد از آنجا بالا رفته و وارد مثانه شود، در نتیجه عفونت به وجود می آید.

باكتری‌ ها می توانند مثانه را آلوده و سیستیت ایجاد كنند یا بدون آن كه علامتی به وجود آورند، در آنجا تكثیر شوند. در هر یک از این موارد، باكتری‌ ها ممكن است از راه حالب بالا رفته و كلیه ها را دچار عفونت کنند که عفونت كلیه خطرناک است و ممكن است در فرد زایمان زود رس یا دیگر عوارض را ایجاد کند.

آیا بارداری احتمال ابتلا به عفونت ادراری را بالا می برد؟

بارداری احتمال ابتلا به عفونت هر یک از قسمت های دستگاه ادراری را بالا می برد. مقدار زیاد هورمون پروژسترون باعث شل شدن عضلات حالب و در نتیجه گشاد تر شدن حالب می گردد.

رحم در حال رشد می تواند به حالب ها فشار بیاورد و جریان ادرار را در داخل آن ها با اختلال مواجه كرند و سرعت آن را کند کند.

رشد جنین باعث فشار بر روی مثانه و در نتیجه عدم تخلیه کامل ادرار می شود. نتیجه نهایی این اختلالات این است كه عبور ادرار در مسیر دستگاه ادراری بیشتر طول می كشد و باكتری ها قبل از خروج از بدن زمان بیشتری برای تكثیر در اختیار دارند.

به همین دلیل است كه خانم دکتر فاطمه خانی زاده در همان اولین نوبت معاینات دوران بارداری آزمایش ادرار درخواست می كند.

 

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دکتر فاطمه خانی زاده
دکتر فاطمه خانی زاده
متخصص زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button