سیکل قاعدگی

سونوگرافی های دوران بارداری دکتر فاطمه خانی زاده
سونوگرافی های دوران بارداری
اسفند ۲۶, ۱۳۹۷
مراحل رشد جنین دکتر فاطمه خانی زاده
مراحل رشد جنین
فروردین ۱۲, ۱۳۹۸
سیکل قاعدگی دکتر فاطمه خانی زاده

سیکل قاعدگی

قاعدگی یا عادت ماهیانه چیست؟

قصد داریم در این مقاله توضیحات و مطالبی در خصوص سیکل قاعدگی ارائه نماییم. قاعدگی یا عادت ماهیانه خونریزی هر ماهه از رحم خانم ها می باشد. نام دیگر عادت ماهیانه پریود است. خون قاعدگی تركیبی از خون كامل و بافت های در حال ریزش رحم می باشد. معمولاً دوره های عادت ماهیانه بین ۳ الی ۵ روز به طول می انجامد.

 

سیکل قاعدگی دکتر فاطمه خانی زاده

 

خونریزی قاعدگی بخشی از سیکل قاعدگی است.  در یك سیكل قاعدگی بدن خانم ها دچار تغییراتی می شود تا هر ماه به منظور باردار شدن آمادگی داشته باشند.  یك سیكل قاعدگی از نخستین روز خونریزی قاعدگی آغاز می شود.

متوسط زمان یك سیکل قاعدگی نرمال بیست و هشت روز می باشد. ولی امکان دارد یك سیكل نرمال از ۲۳ تا ۳۵ روز متفاوت باشد. از جمله ارگان های دخیل در ایجاد یك سیکل قاعدگی می توان به مواردی نظیر غده هیپوفیز، مغز، رحم، گردن رحم، واژن، لوله های فالوپ و تخمدانها اشاره نمود.

ایجاد مراحل گوناگون سیکل قاعدگی تحت تأثیر تغییر سطح هورمون های جنسی در بدن زنان ایجاد می شود. دو هورمون اصلی مربوط به قاعدگی كه به وسیله تخمدان ها ایجاد می گردد عبارتند از پروژسترون و استروژن. همچنین هورمونهای FSH و LH كه در هیپوفیز تولید می شوند در این امر سهیم می باشند.

 در یك سیكل قاعدگی چه اتفاقی می افتد؟

در نیمه اول سیكل مقدار استروژن افزایش یافته و موجب رشد و تکثیر سلول های رحمی می شود. در پاسخ به هورمون FSH یك تخمک درون یكی از تخمدان ها شروع به رشد خواهد کرد. در حوالی روز چهاردهم از یك سیكل بیست و هشت روزه در پاسخ به هورمون LH   تخمك از تخمدان جدا می شود.

به این مرحله تخمك گذاری گفته می شود. در نیمه دوم سیكل تخمك به لوله فالوپ كه بین رحم و تخمدان واقع است، وارد می شود. در این زمان میزان پروژسترون افزایش یافته و رحم را آماده بارداری می كند.

بارداری در صورتی روی می دهد که در این مرحله تخمك به وسیله اسپرم بارور شود. در غیر این صورت تخمك پس از طی مدتی از بین خواهد رفت. در صورتی که بارداری روی ندهد میزان پروژسترون و استروژن كاهش پیدا می کند و لایه ضخیم رحم دچار ریزش شده و خونریزی عادت ماهیانه یا قاعدگی مشاهده می شود.

لازم به ذکر است مدت زمان خونریزی در دوره قاعدگی نیز مشخص نیست و امکان دارد تغییر کند. برخی از خانم ها تنها ۲ الی ۳ روز خونریزی دارند. ممکن است خونریزی برخی دیگر مدت ۷ روز و یا حتی بیشتر ادامه داشته باشد.

 

 

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button