سونوگرافی در هنگام بارداری

عمل زیبایی لابیا
عمل زیبایی لابیا
اسفند ۱۵, ۱۳۹۶
دکتر فاطمه خانی زاده_جراحی لابیاپلاستی
مراقبت های بعد از انجام لیزر مونالیزا
اسفند ۲۸, ۱۳۹۶
سونوگرافی در هنگام بارداری

سونوگرافی در هنگام بارداری

سونوگرافی در هنگام بارداری : متخصصین توصیه می كنند خانم ها قبل از اقدام به بارداری ، یک سونوگرافی از رحم و تخمدان ها داشته باشند تا از وضعیت سیستم باروری خود اطلاع پیدا کنند. این سونوگرافی به پزشک درباره سالم بودن رحم ، وجود فیبروم ها یا پولیپ، کیست های تخمدانی و بسیاری از مشکلات رحمی دیگر کمک می کند، همچنین این امر می تواند به تشخیص زمان تخمک گذاری به ویژه در خانم هایی که دوره های عادت ماهانه نامنظم دارند یا دچار ناباروری هستند، کمک کند.

 

سونوگرافی در هنگام بارداری

 

حتی خانم های بارداری كه دوره حاملگی بدون مشکلی را سپری می کنند، تا پایان این دوره چهار سونوگرافی انجام می دهند که بار اول آن در ابتدای بارداری، بار دوم آن در هفته ۱۲، بار سوم آن از هفته ۱۶ به بعد و بار چهارم آن در هفته ۳۲ می باشد.

در شرایطی که مشکلی در سونوگرافی ها دیده شود یا خانم باردار مبتلا به فشار خون یا دیابت یا بیماری های دیگر شده باشد یا احتمال داده شود که جنین کوچک شود یا فرد چندقلو باردار باشد، لازم است تعداد سونوگرافی ها فزایش پیدا کند كه عموما احتمال تکرار سونوگرافی در این موارد اغلب در اواخر بارداری و نزدیک به پایان بارداری به فاصله ۳ _ ۲ هفته می باشد.

سونوگرافی ها

سونوگرافی اول: در اولین سونوگرافی که از سطح شکم انجام می شود، قلب جنین قابل مشاهده می باشد. با سونوگرافی حداکثر تا هفته ۷ بارداری می توان قلب جنین را مشاهده کرد. در این هفته مادر می تواند توسط سونوگرافی به وضوح صدای قلب جنین را بشنود. آنچه برای پزشک بیشتر از هر چیز دیگری مهم است اندازه گیری قد جنین از نوک سر تا پایین باسن می باشد تا بتواند سن دقیق بارداری را به اطلاع مادر برساند. لازم به ذکر است که این سونوگرافی مشخص می کند که جنین یک قلو، دوقلو یا بیشتر است.

سونوگرافی تعیین جنسیت و بررسی : بهتر است پس از هفته ۱۶ نیز یک سونوگرافی جهت تشخیص ناهنجاری های جنین انجام شود، زیرا مشاهده اندام های کوچک جنین در این زمان بهتر میسر می باشد. در هفته های ۱۹ _ ۱۶ بارداری جنسیت، دست و پا، تعداد انگشتان، صورت، وضع لب ها، گوش، چشم، دیافراگم، ستون فقرات، کلیه ها، مثانه و معده پر از مایع و چهار حفره ای بودن قلب جنین مورد بررسی قرار می گیرد. لازم به ذکر است که انجام این سونوگرافی الزامی نمی باشد.

آخرسن سونوگرافی: تا هفته ۲۰ بارداری، وزن جنین اهمیتی ندارد، زیرا تا این هفته وزن چندانی نمی گیرد، اما پس از سه ماهه دوم و در پی سه ماهه سوم، به ویژه نیمه دوم سه ماهه سوم زمان وزن گیری جنین می باشد.

 

 

 

 

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دکتر فاطمه خانی زاده
دکتر فاطمه خانی زاده
متخصص زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button