زایمان

دلایل درد در زنان هنگام رابطه جنسی
دلایل درد در زنان هنگام رابطه جنسی
آبان ۱۵, ۱۳۹۶
مراحل زایمان طبیعی
مراحل زایمان طبیعی
آبان ۱۷, ۱۳۹۶
زایمان

زایمان

هیچ فردی نمی توان زمان دقیق زایـمان را پیش بینی کند، تاریخ هایی که پزشک به شما می دهد تقریبی می باشد به گونه ای که درد زایمان می تواند دو هفته قبل از زمان تعیین شده یا بعد از زمان تعیین شده باشد.

 

زایمان

 

نشانه های زایمان

پایین آمدن برآمدگی شکم و احساس سبک تر شدن: این امر زمانی اتفاق می افتد که سر جنین به سمت پایین قرار بگیرد، این لحظه زمان مناسب برای زایمان می باشد.

در این شرایط به دلیل فشاری که سر جنین به مثاله می آورد ممکن است دچار تکرر ادرار شوید. این علائم در زایـمان اول مادر ممکن است چند روز یا چند ساعت قبل از آغاز زایمان ایجاد شود.

خروج ترشحات صورتی رنگ آغشته به خون از رحم: خروج ترشح صورتی رنگ که به خون آمیخته است از دهانه ی رحم که همان مخاط مسدودکننده ی رحم یا پلاگ موکوس می باشد، که تا کنون از دهانه ی رحم در مقابل عفونت محفوظ نگه داشته است، ممکن است روزها قبل از درد زایـمان یا همزمان با شروع آن مشاهده گردد.

پارگی کیسه ی آب:  پاره شدن کیسه ی آب، موجب ترشح یا جاری شدن مایع از واژن می گردد.  پارگی کیسه ی آب ممکن است ساعت‌ها قبل از شروع درد زایـمان یا همان لحظه زایمان اتفاق بیفتد.

بیشتر خانم ها طی ۲۴ ساعت قبل از شروع درد زایـمان، نوزاد خود را به دنیا می‌‏آورند. اگر طی این مدت، زایــمان به صورت طبیعی اتفاق نیوفتد، امکان دارد پزشک با روش القای زایـمان نوزاد را به دنیا آورد تا هم از ایجاد شدن عفونت و هم از عوارض زایـمان برای نوزاد جلوگیری کند.

انقباضات رحمی: با اینکه انقباض ماهیچه‌های رحم به صورت متناوب و نامنظم با نزدیک شدن به زمان زایـمان مسئله‌ای عادی می باشد، اما انقباضاتی که فاصله ی کوتاهی از هم دارند و منظم هستند، بیانگر شروع شدن درد زایمان می باشد.

اسهال: اسهال مکرر یکی دیگر از نشانه های نزدیک شدن به زمان زایـمان است.

پس از زایمان

درد پستان: در چند روز اول پس از زایـمان ممکن است به دلیل تولید شیر در پستان ها دچار درد در این ناحیه شوید که گذری است و جای نگرانی نیست.

یبوست: ممکن است چند روز پس از زایـمان برای مدفوع دچار مشکل شوید.

درد پس از زایمان : برای این که انقباضات رحمی به حالت اولیه بار گردد چند روزی دچار درد هستید که این احساس در زمان شیردهی بیشتر می گردد.

 

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دکتر فاطمه خانی زاده
دکتر فاطمه خانی زاده
متخصص زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button