زایمان زودرس

ورم بارداری دکتر فاطمه خانی زاده
ورم بارداری
اردیبهشت ۳, ۱۳۹۸
کیست بارتولن دکتر فاطمه خانی زاده
کیست بارتولن
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸
زایمان زودرس دکتر فاطمه خانی زاده

زایمان زودرس

در این مقاله در خصوص زایمان زودرس و خطرات آن توضیحاتی ارائه می نماییم. چنانچه بخواهید قبل از هفته ۳۷ام وضع حمل کنید می بایست به بیمارستان رفته و تحت نظر پزشک باشید؛ چرا که این نوع زایمان خطرات بسیاری به همراه دارد و می تواند عواقب غیر قابل جبرانی به دنبال داشته باشد.

 

زایمان زودرس دکتر فاطمه خانی زاده

 

زایمان زودرس برای جنین بسیار خطرناک است؛ چرا که اعضا و ارگان های داخلی وی به طور کامل رشد نکرده و ممکن است قادر نباشد در فضای خارج از رحم دوام بیاورد. به عنوان مثال، امکان دارد شش یا ریه جنین کاملاً رشد نکرده باشد و تنفس برای وی غیرممکن شود. زایمان زودرس دلایل متعددی دارد و در اکثر مواقع مادر هیچ نوع کنترلی بر آن نخواهد داشت.

اگر متوجه شدید احتمال دارد دچار زایمان زودرس شوید لازم است به بیمارستان مراجعه نمایید؛ چرا که امکان دارد زایمان در میانه راه متوقف شده یا مشکلی پیش آید. زایمان زودرس یا پیش از موعد معمولاً در هفته های بیستم تا سی و ششم مشاهده می شود. نوزادی که در این زمان ها متولد می شود نیز به عنوان جنین زودرس یا نارس شناخته می شود. تقریباً ۱۱ تا ۱۲ درصد از زایمان ها زودرس می باشند.

خطرات زایمان زودرس

یکی از خطرات زایمان زود هنگام این است که امکان دارد جنین نتواند در بیرون از رحم مادر زنده بماند. در اکثر موارد احتمال دارد ریه نوزاد به طور کامل رشد نکرده باشد. یا امکان دارد نوزاد وزن بسیار کمی داشته باشد و بسیار کوچک باشد و نتواند زنده بماند.

علل زایمان زود هنگام

ممکن است یکی از دلایل زایمان زود هنگام، باردار شدن در سن پایین باشد. لازم به ذکر است که در اکثر موارد، دلیل این امر نامشخص می باشد ولی در کل، زایمان های زودرس در شرایط ذیل روی میدهند:

  • جدا شدن ناگهانی جفت از رحم (جدایی پیش‌رس جفت)
  • شکل نامعمول رحم که موجب تغییر جنین نیز می گردد.
  • استعمال دخانیات
  • اختلالات تیروئیدی مادر که درمان نشده باشد.
  • بیماری های مزمن مادر مانند دیابت، فشارخون بالا یا بیماری های کلیوی
  • عفونت های ضعیف و شدید بدن مادر
  • جفت سرراهی: یکی از مشکلات زایمان می باشد. جنین به وسیله بند ناف به جفت وصل شده و مواد غذایی مورد نیاز خود را از مادر تغذیه می‌کند. در بارداری اغلب جفت در نیمه بالایی رحم واقع است، ولی در مواردی جفت در بخش پایینی رحم قرار دارد و دهانه رحم که محل خروج نوزاد در زمان زایمان است را به طور ناقص یا کامل مسدود می نماید. به این وضعیت قرار گرفتن جفت، جفت سرراهی گفته می شود که امکان دارد ناقص یا کامل باشد.
  • دوقلو یا چند قلو بودن نوزاد

برخلاف باور عموم، ضربات احساسی یا فیزیکی شدیدی مانند افتادن از ارتفاع، علل شایع زایمان زودرس نمی باشد. در صورتی که مادری یکبار زایمان زود هنگام داشته باشد، ۲۵ درصد احتمال دارد زایمان بعدی وی نیز پیش از موعد روی دهد.

رفع زایمان زود هنگام

چنانچه پیش از هفته سی و هفتم بارداری زایمان کنید می بایست نزد پزشک خود مراجعه نمایید تا دهانه رحم را کنترل کند که به اندازه کافی باز شده است یا خیر. پزشکان جهت کنترل دهانه رحم از یک مانیتور الکترونیک استفاده می نمایند.

داروهای بسیاری جهت پیشگیری از زایمان زودرس توسط پزشکان تجویز می شود. این داروها در واقع درون وریدی یا زیرپوستی تزریق می شوند و بعضی از آنها نیز قرص هایی هستند که می بایست از راه دهان مصرف شوند تا از درد و روند زایمان زود هنگام جلوگیری نمایند.

زمانی که درد زایمان مادر برطرف شد، لازم است مدت ۲ تا ۳ روز در بیمارستان تحت کنترل باشد تا پزشکان به این اطمینان برسند که دوباره دچار انقباض و درد نمی شود. معمولاً پزشکان در این وضعیت به مادارن توصیه می کنند به اندازه کافی استراحت نمایند و در حد امکان فعالیت های فیزیکی زیادی نداشته باشد.

داروهای پیشگیری از زایمان زود هنگام اغلب برای افرادی مناسب است که دهانه رحم آنان بیش از ۴ سانتی متر باز نشده باشد. در صورتی که دهانه رحم بیش از اندازه ذکر شده باز شده باشد تمامی تلاش ها جهت پیشگیری از این زایمان بی نتیجه می ماند و جنین نارس متولد می شود.

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button