دلایل یائسگی زودرس

مراقبت های بارداری
دی ۹, ۱۳۹۶
علل التهاب واژن
علل التهاب واژن
دی ۱۸, ۱۳۹۶
دلایل یائسگی زودرس

دلایل یائسگی زودرس

دلایل یائسگی زودرس : یائسگی در باور اغلب خانم ها دوره ایی است از زندگی آن ها معمولا بین ۵۲ _ ۴۸ سالگی، که آن ها را با ترس و نگرانی درباره قاعدگی و بارداری مواجه می سازد. نباید فراموش شود که بعد از یائسگی احساس لطافت و زنانگی هرگز از بین نمی رود و بر اساس تحقیقات انجام گرفته، بازه زمانی طول عمر زنان بعد از یائسگی تقریبا با سال های عادت ماهیانه برابر خواهد بود. سعی بر آن است در این مقاله اطلاعات سودبخشی را درباره این دوره حساس به شما عزیزان ارائه دهیم.

 

دلایل یائسگی زودرس

 

چگونه یائسگی رخ می دهد؟

هم گام با بالا رفتن سن و کند شدن روند تولید هورمون های تنظیم کننده قاعدگی توسط تخمدان ها، بلوغ تخمک در تخمدان ها نیز نابسامان می شود. به علاوه پس از تخمک گذاری میزان هورمون پروژسترونی که بدن برای بارداری آماده می ساخت، به میزان چشمگیری کاهش می یابد، که همین امر موجب توقف عادت ماهیانه خواهد شد. مشاهده ی این علائم قبل از ۴۰ سالگی برای خانم ها، اشاره ایی برای یائسگی زودرس می باشد. به منظور بدست آوردن آگاهی بیشتر درباره این روند بیولوژیکی طبیعی بدن و در میان گذاشتن مشکلات ناشی از آن، مشورت با دکتر فاطمه خانی زاده ، جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی ، باعث لذت بردن شما عزیزان از این مرحله از زندگی می شود.

دلایل یائسگی زودرس

برداشتن رحم و هم تخمدان به کمک برخی از جراحی ها، یائسگی زودرس را در پی خواهد داشت. به دلیل ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون توسط تخمدان ها، برداشتن رحم به تنهایی باعث یائسگی نخواهد شد.

خانم هایی که به سرطان مبتلا شده اند، ممکن است در طی فرایند درمان سرطان توسط روش های شیمی درمانی یا پرتو درمانی علائمی مانند گرگرفتگی داشته باشند، که این روش های درمانی می توانند مسبب یائسگی زودرس باشند.

یکی از عوامل تئاثیر گذار در ایجاد اختلال زودرس در کارایی تخمدان ها، کاهش ترشح هورمون استروژن و افزایش هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) در دوران جوانی می باشد، که بازتاب این اتفاق، نازایی خواهد بود.

از پراهمیت ترین دلایل یائسگی زودرس برای خانم ها، رویارویی بیش از حد آن ها با انواع آلاینده ها مانند آفت کش ها، اجزای تشکیل دهنده پلاستیک، شوینده ها، انواع رنگ ها و عطر ها می باشد.

چاقی و اضافه وزن باعث ایجاد آشفتگی در ترشح هورمون ها و اختلال تخمدان ها و در نتیجه نازایی می شود. توصیه می شود همواره در جهت ایجاد تناسب وزن خود کوشا باشید.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره دلایل بروز یائسگی و مسائل مربوط به آن به مقالات بعدی ما مراجعه نمایید.

 

 

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

 

 

دکتر فاطمه خانی زاده
دکتر فاطمه خانی زاده
متخصص زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button