دلایل نازایی

چطور از نازایی پیشگیری كنیم
چطور از نازایی پیشگیری كنیم
آبان ۱۳, ۱۳۹۶
دلایل درد در زنان هنگام رابطه جنسی
دلایل درد در زنان هنگام رابطه جنسی
آبان ۱۵, ۱۳۹۶
دلایل نازایی

دلایل نازایی

دلایل نازایی : ۱۵ _ ۲۰  درصد زوج های جوان به نازایی مبتلا می شوند، این درد در زمان های قبل کمتر بود اما این روز ها افزایش یافته است. دلیل این نازایی همیشه به خانم ها مربوط نمی شود و برخی مواقع آقایان دلیل این نازایی می باشند به عبارت دیگر ۳۰% مربوط به خانم ها و ۳۰% به آقایان مربوط می باشد و ۴۰% به مشکلات زوجین مربوط می گردد.

 

دلایل نازایی

 

مهم ترین دلایل نازایی

اختلالات تخمک گذاری: یکی از شایع ترین علت ها برای نازایی اختلالات تخمک گذاری می باشد. این اختلال در افرادی که اضافه وزن زیاد دارند، افرادی که تحرک کمی دارند، افرادی که از مواد شیرین زیاد استفاده می کنند، خانم هایی که قائدگی شان منظم نیست و حتی می تواند منشا ژنتیکی داشته باشد.

اختلالات لوله ای:  این اختلال می تواند به دلیل چسبندگی های ناشی از عفونت باشد که این چسبندگی بر اثر عفونت های لگنی یا بیماری آندومترویوز به وجود می آید.

ممکن است افراد در دوران جوانی به این عفونت ها دچار باشند و متوجه آن نشوند و پس از ازدواج و طی درمان های نازایی متوجه آن شوند.

اختلال های هورمونی: ۲۰% از نازایی ها به دلیل اختلالات هورمونی می باشد که این اختلالات شامل : پرولاکتین و هورمون های غده تیروئید است.

نازایی بدون علت: شاید برای شما جالب باشد که بدانید در برخی مواقع نازایی دلیل خاصی ندارد برای مثال هنگامی که آزمایش های خانم را بررسی می شود متوجه می شویم که همه ی شرایط او نرمال است و تخمک گذاری خوب انجام می گیرد و همچنین آزمایش های همسر نیز طبیعی می باشد اما بارداری رخ نمی دهد.

علائم نازایی

هنگامی که زن و شوهر برای مدت ۱ سال رابطه ی جنسی داشتن و به بچه دار شدن تمایل دارند و هنوز به هدف خود نرسیده اند، نازایی رخ داده است. تا زمانی که این حالت ایجاد نشود نمی توان به صورت دقیق گفت که خانم نابارور است، اما نشانه های زیر می تواند خطری برای ناباروری باشند :

قائدگی های نا منظم: زمانی که این تاریخ ها به عقب بی افتند یا این که زود تر از قرار معلوم رخ دهند می توان نتیجه گرفت که تخمک گذاری خوب انجام نمی گیرد و امکان این که این افراد به نازایی دچار شوند و جود دارد.

افزایش موهای زائد: این نشانه به تنبلی تخمک مربوط می شود. زمانی که در مناطق و محل هایی که انتظار آن را نداریم موهای زائد رشد می کنند می توان نتیجه گرفت که فرد به تنبلی تخمدان دچار است. این عارضه بیشتر در افرادی که اضافه وزن دارند دیده می شود.

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

 

دکتر فاطمه خانی زاده
دکتر فاطمه خانی زاده
متخصص زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button