حركات جنین

اهمیت انجام تست پاپ اسمیر دکتر فاطمه خانی زاده
اهمیت انجام تست پاپ اسمیر
تیر ۲۴, ۱۳۹۸
لابیاپلاستی با پلکسر دکتر فاطمه خانی زاده
لابیاپلاستی با پلکسر
تیر ۳۱, ۱۳۹۸
حركات جنین دکتر فاطمه خانی زاده

حركات جنین

حركات جنین : احساس چرخش، لگد، مشت، حرکت و سكسكه جنین، یکی از زیباترین هیجانات دوره بارداری می باشد. (که موجب ورم پاها، سوزش معده، كمردرد و سایر علائم در این ۹ ماه می شود.)

 

حركات جنین دکتر فاطمه خانی زاده

 

این مسئله که یک زندگی کاملاً پر جنب ‌وجوش و جدید درون شما در حال شکل‌گیری می باشد، بسیار شیرین و دلپذیر است.

سه‌ ماهه اول

حركات جنین در سه‌ ماهه اول: از روزهای نخست بارداری یعنی درست زمانی که فقط یک خوشه سلولی درون رحم مادر وجود دارد تا پایان ماه سوم (موقعی که تارهای صوتی جنین شکل می گیرند.)، یعنی سه‌ ماهه نخست بارداری جنین به طور شگفت انگیزی در حال رشد است. نباید در این دوران انتظار داشته باشید حركات جنین را احساس كنید. اغلب در سه ماهه نخست دچار حالت تهوع، سردرد و خستگی هستید. جنین بیش‌ از اندازه کوچک بوده و در عمق لایه‌های محافظ رحم قرار گرفته است و همانند نقطه ای درخشان درون رحم مادر تجلی می یابد.

سه‌ ماهه دوم

حركات جنین در سه‌ ماهه دوم: اکثر مادران نخستین حركات جنین کوچک خود را بین هفته‌های ۱۴ تا ۲۶ حس می کنند، ولی این جنب و جوش ها معمولاً از هفته ۱۸ تا ۲۲ (هر چند تفاوت‌ها طبیعی هستند.) روی می دهد. موقعیت جفت در این خصوص نقش مهمی ایفا می کند، قرار داشتن جفت به طرف جلو می تواند باعث خنثی نمودن حركات شود و بدین جهت احساس لگد جنین چند هفته به تعویق می افتد.

سه‌ ماهه سوم

حركات جنین در سه‌ ماهه سوم: از این زمان به بعد، فضای رحم به طور خفیف یا شدیدی تنگ تر می شود. لذا مادران از این زمان تا اتمام بارداری می توانند هر روز منتظر حركات جنین فعال خود باشند.

توصیف حرکت جنین

وصف و تشخیص حرکت و جنب و جوش های اولیه جنین تقریباً مشكل است. شاید حسی مشابه لرزش امواج باشد. ( احساس شنا کردن یك ماهی كوچك در شكم) این حرکت ها می‌تواند شبیه به یك ضربه، انقباض و یا حتی صداهای حاصل از گرسنگی باشد. توصیه می شود لگد فرزند خود را به هیچ عنوان با حرکت و لگدهای فرزندان قبلی یا كودك دیگران قیاس نكنید. در صورتی که جنین به‌ صورت غیرطبیعی فعال و پرتحرک است، نگران نشوید، این بدان معنی نیست كه قرار است یك فرزند بیش فعال و پرجنب‌ و جوش به دنیا آورید.

کاهش حركات

باید گفت احساس جنب و جوش، مشت‌ها و چرخش‌های جنین در طی دوره بارداری بسیار شیرین است، ولی امکان دارد مادر برخی اوقات تغییری را در حرکت های جنین حس کند و نگران شود، که این امر در بیشتر موارد طبیعی است. در ذیل به مواقعی كه امکان دارد مادر با كاهش لگدهای جنین خود مواجه شود، اشاره شده است:

سه‌ ماهه دوم:  مادر با گذشت زمان لگدها و حرکت های جنین و ضربات فرزندش را حس می‌کند. حال اگر مدت چند ساعت (یا حتی ۱ یا ۲ روز) هیچ حرکتی را حس نكردید، نگران نشوید. در این دوره و با داشتن جنینی كه اندازه بسیار كوچكی دارد، احساس نكردن حركات منظم امری کاملاً طبیعی می باشد. بعضی از این جنب و جوش های جنین در شکم امکان دارد به دلیل موقعیت قرارگیری جنین (به‌ عنوان‌ نمونه قرار داشتن جنین به طرف داخل، به‌ جای قرارگیری به سمت خارج) یا به این علت که مادر در مواقع اوج حرکات فرزند خود خوابیده است، احساس نشوند.

سه‌ ماهه سوم : در این دوره جنین دارای چرخه نسبتاً منظم بیداری و خواب‌ می باشد. در برخی موارد عدم تحرک جنین فقط نشان دهنده خواب عمیق او می باشد. با این‌ وجود، تا ماه نهم، توجه به تغییر در حرکت های جنین اهمیت بسیاری دارد. حركات فرزند خود را چندین مرتبه در روز در سه‌ ماهه سوم شمرده و كاهش ناگهانی در این جنب و جوش ها را به پزشك خود اطلاع دهید.

 

 

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button