حاملگی مولار

عمل ترمیم واژن
عمل ترمیم واژن
بهمن ۱۵, ۱۳۹۶
تزریق ژل به لابیا
تزریق ژل به لابیا
بهمن ۱۹, ۱۳۹۶
حاملگی مولار

حاملگی مولار

حاملگی مولار هنگامی اتفاق می افتد که تخمک بارور به جای یک جنین به توده‌ ای گوشتی که مول نام دارد  تبدیل شود. علائم بارداری مولار در ابتدا به یک بارداری معمولی شبیه است، اما در ادامه علائمی مانند خونریزی و علائم هشداردهنده دیگری نیز خواهد داشت. بارداری مولار در صورت تشخیص به موقع و درمان صحیح مشکلی ایجاد نخواهد کرد، اما در غیر این صورت امکان دارد خطرهایی را برای مادر به وجود آورد. بارداری مولار عارضه شایعی نمی باشد، اما بهتر است کمی نسبت به آن آگاهی داشته باشید به همین دلیل ما قصد داریم در این مقاله درباره آن به شما عزیزان اطلاعاتی دهیم، پس با ما همراه باشید.

 

حاملگی مولار

 

انواع حاملگی مولار

زمانی که مشکلات کروموزومی خاصی هنگام لقاح و تشکیل تخم بارور وجود داشته باشد، بارداری مولار رخ می دهد. بارداری مولار ممکن است به شکل کامل یا جزئی باشد. در اغلب موارد حاملگی مولار کامل، تخمک بارور، دو نسخه از کروموزم‌ های پدر را دارا می باشد و هیچ کروموزومی از مادر ندارد. در چنین شرایطی جنین، ساک حاملگی ، جفت طبیعی تشکیل نمی گردد بلکه جفت، توده‌ ای از کیست‌هایی که شبیه به یک خوشه انگور هستند، می باشند.

در حاملگی مولار جزئی، عموما تخمک بارور، دو نسخه از کپی کورموزم‌ های پدر و یک نسخه از کروموزم ‌های مادر را به همراه دارد. در این شرایط، مقداری بافت سالم جفت وجود خواهد داشت، ساک حاملگی تشکیل می گردد و امکان دارد جنین یا بخشی از بافت جنین نیز تشکیل شود، اما در اکثر موارد به قدری غیرطبیعی است که امکان ادامه حیات و رشد را نخواهد داشت.

تشخیص حاملگی مولار

در حاملگی مولار، ابتدا علائم اولیه بارداری وجود دارد اما ممکن است در ادامه، لکه‌ بینی یا خونریزی شدید را نیز به همراه داشته باشد. این عوامل می ‌تواند شامل ترشحات قرمز یا قهوه ‌ای به صورت ادامه ‌دار باشد.

این خونریزی امکان دارد از هفته ششم آغاز شود و تا هفته ۱۲ نیز ادامه داشته باشد.

علائم دیگری وجود دارد که شامل حالت تهوع و استفراغ شدید، گرفتگی شدید شکم یا ورم شکم می باشد.

اگر حاملگی مولار به موقع تشخیص داده نشود ممکن است فرد دچار پره‌اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی شود.

در مقالات بعدی قصد داریم درباره زمان تشخیص حاملگی مولار، تفاوت حاملگی پوچ با مولار، درمان حاملگی مولار برای شما عزیزان صحبت کنیم، پس برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

 

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

 

دکتر فاطمه خانی زاده
دکتر فاطمه خانی زاده
متخصص زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button