تغذیه در دوران بارداری

نکات مهم قبل از بارداری برای مردان
نکات مهم قبل از بارداری برای مردان
آذر ۲۲, ۱۳۹۶
تاثیر سن بر ناباروری
تاثیر سن بر ناباروری
آذر ۲۸, ۱۳۹۶
تغذیه در دوران بارداری

تغذیه در دوران بارداری

می توان گفت اکثر افراد آرزوی بچه دار شدن را دارند، زوجین برای این که فرزندی سالم به دنیا آورند لازم است مراقبت هایی را رعایت کنند، یکی از این مراقبت ها تغذیه در دوران بارداری است که بسیار مهم و حائز اهمیت است.

 

تغذیه در دوران بارداری

 

تغذیه در دوران بارداری

  • پروتئین : به صورت میانگین مادران در دوران بارداری لازم است که ۶۰ گرم پروتئین مصرف کنند.
  • ویتامین ها : دربین ویتامین هایی که وجود دارد، مادران در این زمان به اسید فولیک بسیاری احتیاج دارند، این ویتامین موجب رشد مغذی مناسب در کودک می شود به همین دلیل مادران باید هنگامی که قصد باردار شدن را دارند از قرص اسید فولیک استفاده کنند.
  • مصرف ویتامین هایی مانند E ، A  ،D بسیار مهم و ضروری هستند اما باید توجه داشته باشید که از آن ها بیش از اندازه مصرف نکنید.
  • مواد معدنی : کلسیم یکی از مهم ترین مواد معدنی می باشد که اگر مادر از آن استفاده نکند به پوکی استخوان و خراب شدن دندان ها دچار می شود، آهن یکی دیگر از مهم ترین مواد معدنی است که متخصصان آن را از ماه ۴ به بعد تجویز می کنند.

مواد غذایی مورد نیاز در دوران بارداری

  • نان و حبوبات و غلات ، جزو مهم ترین منابع پروتئین هستند که بافت های بدن مادر و بچه را می سازند. در این دوران استفاده از گوشت و مرغ بسیار مهم می باشد زیرا مقدار بیشتری از پروئتین از طریق این مواد وارد بدن می شوند.
  • سبزیجات، دارای ویتامین های  A و C می باشند که باعث تامین مواد معدنی و فیبر می شوند. یکی از مشکلاتی که خانم ها در این دوران به آن دچار می شوند یبوست می باشد که با مصرف سبزیجات این مشکل رفع می گردد.
  • میوه ها، برخی ویتامین ها مانند پرتقال، گریپ فروت، نارنگی، لیمو و … دارای ویتامین C هستند. خانم های باردار لازم است در طول روز از این میوه ها استفاده کنند.
  • شیر و ماست، لبنیات نیز جزو مهم ترین مواد غذایی می باشند که در این دوران خانم های باردار به آن نیاز دارند.

با رعایت موارد بالا می توانید این دوران را به راحتی پشت سر بگذارید.

 

 

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

 

 

دکتر فاطمه خانی زاده
دکتر فاطمه خانی زاده
متخصص زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button