تسکین درد در روند زایمان طبیعی

قاعدگی سنگین
قاعدگی سنگین
آبان ۲۱, ۱۳۹۶
التهاب واژن
التهاب واژن
آبان ۲۳, ۱۳۹۶
تسکین درد در روند زایمان طبیعی

تسکین درد در روند زایمان طبیعی

تسکین درد در روند زایمان طبیعی : مدت زمان زایمان هر خانمی با دیگری متفاوت است، حتی مقدار دردی که در این دوران دارند نیز با یکدیگر متفاوت می باشد. حالت، اندازه ی نوزاد، شدت انقباضات رحمی عواملی هستند که در میزان این درد تأثیرگذار می باشند.

برخی خانم ها با تکنیک‏‌های تنفس و ریلکسیشن که در کلاس‌های آمادگی برای زایمان آموزش دیده اند، میزان درد خود را کاهش می‌دهند، اما برخی افراد برای کاهش درد زایمان به روش‌های دیگری نیازدارند. برخی از این روش ها شامل:

 

تسکین درد در روند زایمان طبیعی

 

تسکین درد با دارو

داروهای متفاوتی برای تسکین درد زایمان وجود دارند. این دارو ها معمولا برای مادر و جنین ضرری ندارند اما همانند هر داروهای دیگر ممکن است عوارضی داشته باشند. دارو هایی که برای درد مورد استفاده هستند شامل :

داروهای مسکن: این داروها بدون این که حس را حامل ازبین ببرند موجب تسکین درد می شوند. هنگام زایمان، می‌توان از این داروها را به صورت تزریق عضلانی، وریدی، به صورت ناحیه‌ای استفاده کرد. از این دارو ها در بخش پایینی کمر برای بی‌حس کردن آن استفاده می گردد.

تزریق یک دوز از داروی مسکن به داخل مایع نخاعی جهت تسکین سریع درد را بی‌حسی نخاعی یا اسپاینال می‌گویند. نوع دیگر بی‌حسی که مورد استفاده قرار می گیرد، بی‌حسی اپیدورال می باشد. در این روش از یک کاتر استفاده می شود به گونه ای که در ناحیه ی اطراف نخاع و اعصاب نخاعی، به صورت پیوسته وارد بدن و درنتیجه بی‌حسی آن ناحیه‌ای می‌شود.

داروهای بیهوشی: این داروها تمامی حس را از بین می ‌برند و موجب از بین ‌رفتن درد و از حرکت ایستادن موقتی ماهیچه‌ها می‌گردد.

بیهوشی عمومی مثل خوابیدن منجر به از بین رفتن هشیاری می‌شود، اگر زایمان شما به روش سزارین باشد، ممکن است بیهوشی عمومی یا بی‏‌حسی اسپاینال یا اپیدورال برای شما تجویز شود که انتخاب هر کدام از این ها به وضع سلامت شما، سلامت نوزاد، وضعیت پزشکی شما در زمان زایمان بستگی دارد.

تسکین درد بدون دارو

غیر از دارو، گزینه‌های دیگری برای تسکین درد وجود دارند که شامل :

  • طب سوزنی
  • هیپنوتیزم
  • ریلکسیشن، می شوند.

برای آگاهی از آموزش کاهش درد زایمان طبیعی و راههای زایمان طبیعی راحت و … با ما همراه باشید.

 

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دکتر فاطمه خانی زاده
دکتر فاطمه خانی زاده
متخصص زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button