ترشحات واژن

خونریزی بعد از زایمان دکتر فاطمه خانی زاده
خونریزی بعد از زایمان
خرداد ۱۳, ۱۳۹۸
اختلالات تیروئیدی در بارداری دکتر فاطمه خانی زاده
اختلالات تیروئیدی در بارداری
تیر ۹, ۱۳۹۸
ترشحات واژن دکتر فاطمه خانی زاده

ترشحات واژن

قصد داریم در این مقاله به بحث پیرامون ترشحات واژن و دلایل تغییرات آن بپردازیم.

ترشحات واژن دکتر فاطمه خانی زاده

دوران تخمک گذاری

چنانچه ترشحات واژن چسبناک بود (غلظت آن مانند سفیده تخم مرغ خام باشد.) نشان دهنده این است که، شما در دوران تخمک گذاری به سر می برید. (تخمدان یک تخمک بالغ آزاد می کند که به وسیله لوله رحم عبور می نماید و توانایی بارور شدن دارد.) دقیقاً پیش از تخمک گذاری، امکان دارد شما متوجه افزایش شفافیت رشته های ترشحات خود شوید. ترشحات چسبنده واژن شرایط را برای حرکت اسپرم به سمت تخمک مهیا می کند. لذا اگر در این دوران با همسر خود نزدیکی دارید و قصد مادر شدن ندارید، بسیار مراقب باشید و از روش های پیشگیری از بارداری استفاده نمایید.

مشاهده رگه های خونی

اگر اندکی خون در ترشحات واژن خود مشاهده نمودید، جای هیچ گونه نگرانی نیست. این رگه های خونی می تواند همان خون باقی مانده دوره قاعدگی و یا لکه های تصادفی اواسط ماه باشد. با این وجود، برخی اوقات ترشحات خونی واژن ممکن است نشانه ای از عارضه جدی تری باشد. ممکن است ناشی از عفونت رحم، عفونت واژن، عفونت لگن و یا بارداری باشد. در صورت مشاهده این رگه های خونی اگر به این زودی ها در انتظار شروع پریود خود نیستید و یا نشانه ی دیگری (مثل درد لگن) دارید، این مسئله را به پزشک خود اطلاع دهید.

قاعدگی

چند روز بعد از تخمک گذاری، میزان ترشحات مجدداً کاهش خواهد یافت. در صورتی که قاعدگی شما منظم باشد، اغلب حدوداً چهارده روز پس از تخمک گذاری پریود می شوید. در نتیجه کاهش ترشحات واژن می تواند نشان دهنده این باشد که زمان پریود شما نزدیک است. ضمن اینکه امکان دارد خانم ها، ترشحات خود را به صورت دوره ای غلیظ و به رنگ سفید مشاهده کنند، تا وقتی که این ترشحات هیچ بو، سوزش و خارشی ندارد، طبیعی است و بعد از چند روز فروکش می کند.

افزایش میزان ترشحات

اضطراب و استرس می تواند موجب افزایش میزان ترشحات شما شود. توصیه می شود علت استرس خود را بررسی نمایید، شاید وقت آن رسیده که آرام باشید.

علائم بروز عفونت

ترشحات واژن در زنان می تواند نشانه ای از بروز عفونت باشد. ترشحات طبیعی واژن معمولاً بی بو هستند، در نتیجه اگر ترشحات شما بوی نامطبوعی داشت ممکن است علائمی از ایجاد یک مشکل باشد. اگر ترشحات شما پنیری و غلیظ باشد یا به رنگ خاکستری و همراه با بوی نامطبوع و یا  به رنگ های زرد، سبز و یا قهواه ای بود ممکن است نشانه ای از بروز عفونت باشد. بنابراین اگر متوجه ایجاد تغییر در رنگ آن شدید، لازم است نزد پزشک مراجعه نمایید.

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button