تاثیر سن بر ناباروری

تغذیه در دوران بارداری
تغذیه در دوران بارداری
آذر ۲۵, ۱۳۹۶
علل تیره بودن رنگ پوست واژن
علل تیره بودن رنگ پوست واژن
آذر ۳۰, ۱۳۹۶
تاثیر سن بر ناباروری

تاثیر سن بر ناباروری

تاثیر سن بر ناباروری : بسیاری از خانم ها ممکن است زمان بارداری را به تاخیر انداخته باشند و به محض وارد شدن به سن ۳۰ سالگی دچار نگرانی و اضطراب می شوند. لازم به ذکر است که بهترین سن برای بارداری دهه ی ۳۰ _ ۲۰ سالگی می باشد و پس از این دوران قدرت بارداری کاهش پیدا می کند، اما نگران نباشید اگر تخمک به اندازه داشته باشید می توانید باردار شوید.

 

تاثیر سن بر ناباروری

 

تأثیر سن در باروری زوج‌ها

بیشترین قدرت باروری خانم ها در سن ۲۵ _ ۲۰ سالگی می باشد. با ورود به سن ۳۰ سالگی قدرت باروری شدن کم می شود، به عبارت دیگر پس از ۳۰ سالگی از زمانی که افراد برای بارداری اقدام می کنند تا زمانی که بارداری اتفاق بی افتد زمان زیادی می برد و ممکن است در این زمان زوجین دچار مشکلاتی شوند.

هرچه سن افراد بیشتر شود بارداری کمتر اتفاق می افتد و برعکس درصد نازایی افزایش پیدا می کند. برخی از خانم ها قادرند در سن ۳۵ سالگی فرزندی طبیعی و سالم به دنیا آورند اما از سن ۳۵ سالگی به بعد درصد سقط جنین و نقص کودک بیشتر می شود.

توان باردار شدن خانم ها در سن ۴۰ سالگی به میزان بسیاری کاهش پیدا می کند، اما درصد بسیار زیادی از زوج‌ها در طول یک سال اقدام مداوم بسیاری برای بارداری انجام می دهند که موفق نیز می‌شوند، اما اگر پس از یک سال داشتن رابطه جنسی مداوم بارداری اتفاق نیوفتاد، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

دلایل مؤثر در کاهش قدرت باروری

دو دلیل شایع و معروف وجود دارد که به آن دلایل خانم ها نمی توانند باردار شوند که یکی از آن ها مشکلات تخمک گذاری و دیگری انسداد لوله های رحمی می باشد.

دلایل تأثیر سن در مشکل تخمک ‌گذاری شامل:

  • تخمک هایی که باقی مانده اند کیفیت کمتری دارند و باروری سخت تر اتفاق می افتد.
  • ذخایر تخمکی با افزایش سن کاهش پیدا می کنند.
  • برخی از خانم ها زودتر از زمان معمول دچار یائسگی می ‌شوند و در پی این موضوع قبل از این که به سن ۴۰ سالگی برسند، تخمک‌ گذاری در آنها متوقف می شود.
  • نا منظم شدن عادت ماهیانه، هرچه سن افراد به یائسگی نزدیک ‌تر می‌شوید، عادت‌های ماهانه کمتر و با فاصله بیشتری رخ می دهد و این امر تخمک‌گذاری را نیز نامنظم می ‌کند.
  • احتمال انسداد لوله‌ های رحم یا فالوپ وجود دارد.

 

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

 

 

دکتر فاطمه خانی زاده
دکتر فاطمه خانی زاده
متخصص زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button