بیماری مقاربتی چیست؟

لابیاپلاستی در تهران
لابیاپلاستی در تهران
اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۷
آیا-دختران-باکره-می-توانند-لابیاپلاستی-انجام-دهند؟
آیا دختران باکره می توانند لابیاپلاستی انجام دهند؟
اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷
بیماری مقاربتی چیست؟

بیماری مقاربتی چیست؟

بیماری مقاربتی چیست؟ بیماری مقاربتی به آن دسته از بیماری هایی گفته می شود که در اثر تماس های جنسی به یکدیگر منتقل می شود. این دسته از بیماری ها فقط مختص مردان یا فقط زنان نیست بلکه در بین هر دو جنس یعنی مردان و زنان شایع می باشد. چنانچه یکی از طرفین دچار این نوع بیماری ها باشد، با توجه به نوع و نحوۀ انجام رابطۀ جنسی با او، طرف مقابل نیز دچار آن بیماری خواهد شد.

 

 

بیماری مقاربتی چیست؟

بیماری مقاربتی دارای چند نوع است؟

این بیماری که پس از رابطۀ جنسی ایجاد می شود دارای چندین نوع است: ۱- بیماری های مقاربتی مقعدی: در این نوع بیماری پس از ایجاد رابطۀ جنسی از راه مقعد، اگر مرد بر روی آلت تناسلی خود دارای بیماری باشد آن را به طرف مقابل خود منتقل خواهد کرد. ناحیۀ مقعد با توجه به کارکرد ذاتی خود، همیشه آغشته به انواع میکروب ها و عوامل متعدد انگلی می باشد و همین عامل، بهترین زمینه برای ایجاد انواع بیماری هاست. چنانچه آلت تناسلی مرد دارای بیماری باشد به راحتی آن را به طرف مقابل منتقل کرده و مقعد او را نیز آلوده و مبتلا خواهد کرد. ۲- بیماری های مقاربتی دهانی: با توجه به اینکه بسیاری افراد و زوج ها خصوصاً در سال های اخیر، به این سمت و سو و استفاده از سکس دهانی برای ایجاد لذت بیشتر در طرف مقابل خود روی آورده اند، همین موضوع زمینۀ بسیار مناسبی را برای انتقال انواع بیماری مقاربتی ایجاد کرده. چنانچه در سکس دهانی و رابطۀ جنسی به این شکل، یکی از طرفین دچار بیماری مقاربتی خاصی باشد، این بیماری به فرد مقابل منتقل شده و او را نیز گرفتار خواهد کرد. ۳- بیماری های مقاربتی اندام تناسلی: در این نوع از بیماری مقاربتی نیز همان گونه از نامش پیداست، با انجام نزدیکی با فرد بیمار، اندام تناسلی طرف مقابل نیز به آن بیماری مبتلا خواهد شد. در تمامی موارد فوق الذکر، رعایت بهداشت جنسی و استفاده از انواع وسایل بهداشتی مربوطه می تواند درصد ابتلا را تا حد زیادی و گاهی در حد صفر کاهش دهد.

علائم بیماری مقاربتی چیست؟

عده ای تصور می کنند اینگونه بیماری ها باید حتماً علائم و نشانه های بسیار واضح و مخصوص به خود را داشته باشند که در بیشتر موارد اینگونه نیست. این بیماری ها معمولاً مخفی می مانند یا علائم بسیار کوچک و محدودی دارند و زمانی هم که بروز کردند معمولاً با بیماری های قارچی یا بیماری های مربوط به دستگاه گوارش اشتباه گرفته می شوند که باید با چکاپ و آزمایش های دقیق آنها را تشخیص داد.

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دکتر فاطمه خانی زاده
دکتر فاطمه خانی زاده
متخصص زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button