بدخلقی قبل از قاعدگی

دستگاه تولید مثل زنان دکتر فاطمه خانی زاده
دستگاه تولید مثل زنان
اسفند ۱۹, ۱۳۹۷
سونوگرافی های دوران بارداری دکتر فاطمه خانی زاده
سونوگرافی های دوران بارداری
اسفند ۲۶, ۱۳۹۷
بدخلقی قبل از قاعدگی دکتر فاطمه خانی زاده

بدخلقی قبل از قاعدگی

اکثر خانم ها دچار بدخلقی قبل از قاعدگی می شوند که حتی در بعضی مواقع این مشکل ممکن است موجب ایجاد اختلال در پرداختن به فعالیت های روزانه خانم ها شود. این علائم و بدخلقی قبل از قاعدگی در افراد گوناگون و نیز در ماه های مختلف دوران قاعدگی از نظر شدت و یا نوع تفاوت دارد.

 

بدخلقی قبل از قاعدگی دکتر فاطمه خانی زاده

 

به علائمی که قبل از قاعدگی در شما مشاهده می شود سندرم قبل از قاعدگی می گویند که ممکن است یک هفته قبل از خونریزی بروز کند و یا حتی پس از آن هم ادامه پیدا کند.

علائم پیش از قاعدگی

از آنجایی که چند علائم و مشکل مثل بدخلقی قبل از قاعدگی به صورت همزمان  برای خانم ها پیش می آید به همین علت به آن سندرم می گویند.

از جمله این علائم و اختلالات می توان به مواردی نظیر پرخاشگری، کسلی، زودرنجی، سستی، بی خوابی و عدم تمرکز و یا تحریک پذیری بالا اشاره نمود.

ضمن اینکه در این دوره تغییرات جسمانی مثل تغییرات اشتها، احساس تهوع، احساس سنگینی در لگن، تغییرات در پوست، احساس پری در پستان ها و غیره مشاهده می شود.

از اساسی ترین علل ایجاد این اختلالات مانند بدخلقی قبل از قاعدگی، به هم خوردن تعادل در ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون است. لازم به ذکر است که در طول ماه استروژن ترشح می شود که مقدار آن قبل از تخمک گذاری افزایش می یابد و تخمدان ها نیزپروژسترون تولید می کنند. همچنین در این ماه سطح پرولاکتین (هورمونی است که موجب تحریک پستان ها می شود.) افزایش پیدا می کند.

روشهایی جهت درمان بدخلقی پیش از قاعدگی

علائمی مثل بدخلقی قبل از قاعدگی در ۵ تا ۱۰ درصد از خانم ها به صورت شدید وجود دارد. این اختلالات قبل از پریودی اغلب در پس زمینه ای از خلق و خوی کلی مثل استرس و افسردگی روی می دهد.

در ضمن روش هایی به منظور کاهش این علائم و مشکلات وجود دارد که در ذیل به بعضی از اینها اشاره شده است.

قندتان را تنظیم نمایید

نوسانات قند‌ خون ممکن است در خلق‌و‌خوی شما اثراتی بگذارد. در هر‌ صورت به هم خوردن تعادل در ترشح هورمون ها به صورت طبیعی در همه خانم ها پیش از قاعدگی روی می دهد، ولی در زنانی که علائمی مانند بدخلقی قبل از قاعدگی دارند، امکان دارد نوسانات قند‌خون تشدید شود.

بهتر است برای پیشگیری از بدخلقی قبل از قاعدگی، تعادل قند‌خون خود را در تمامی طول ماه حفظ کنید و آن را محدود به روزهای منتهی به قاعدگی ننمایید.

دوش آب گرم

روی لیفتان دو قطره روغن بابونه و عصاره گل یاس ریخته و روی پوستتان به آرامی مالش دهید و دوش آب گرم بگیرید. این عمل همانند نوعی ماساژ می باشد که موجب افزایش آرامش شما خواهد شد.

مصرف امگا۳

امگا ۳ نقش با اهمیتی در ثبات خلق‌وخو دارد. شایان توجه است که ماهی منبع غنی این ماده می باشد و گنجاندن آن در برنامه غذایی اتان بسیار مفید است.

در صورتی که گیاهخوارید، می‌توانید بذر کتان به جای ماهی مصرف کنید که آن هم سرشار از امگا۳ است.

پرهیز از مصرف کافئین

با اینکه کافئین به شما انرژی می‌دهد، ولیکن می تواند موجب ایجاد اختلال در خلق‌و‌خوی شما نیز شود.

مایعات و نوشیدنی های حاوی کافئین‌ (مانند قهوه و چایی) به علت اینکه دارای شکر و کافئین هستند، می‌توانند نوسانات هورمونی و در پی آن نوسانات خلقی ایجاد کنند.

توصیه می شود میزان مصرف این نوشیدنی ها را کاهش داده و آن را با چای سبز که حاوی آنتی‌اکسیدان است، جایگزین نمایید.

ورزش کردن و مصرف غذاهای حاوی آهن را فراموش نکنید. این روش ها می توانند در کاهش استرس و افزایش آرامش شما کمک شایانی نمایند.

 

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button