اهمیت انجام تست پاپ اسمیر

اختلال دیسمنوره دکتر فاطمه خانی زاده
اختلال دیسمنوره
تیر ۱۵, ۱۳۹۸
حركات جنین دکتر فاطمه خانی زاده
حركات جنین
تیر ۲۷, ۱۳۹۸
اهمیت انجام تست پاپ اسمیر دکتر فاطمه خانی زاده

اهمیت انجام تست پاپ اسمیر

اهمیت انجام تست پاپ اسمیر : در این مقاله در خصوص اهمیت انجام تست پاپ اسمیر توضیحاتی ارائه می نماییم. تست پاپ ‌اسمیر به عنوان یکی از آزمایش ‌های غربالگری بیماری های دهانه‌ ی رحم صورت می گیرد. این تست ویژگی مهمی که دارد این است که تقریباً۸۰ درصد در کاهش سرطان دهانه‌ ی رحم اثرگذار می باشد.

 

اهمیت انجام تست پاپ اسمیر دکتر فاطمه خانی زاده

 

تست پاپ ‌اسمیر بسیار ساده و راحت انجام می ‌شود و اغلب با دردی همراه نیست. این تست اغلب در همان معاینه ‌ی معمولی صورت می گیرد، بدین صورت که متخصص زنان، با استفاده از یک برس نرم پلاستیکی، سلول های دهانه ‌ی رحم را برداشته و داخل ظرفی که حاوی مایع نگه دارنده است انتقال می دهد و در گام بعدی، این ظرف به آزمایشگاه منتقل شده و از سلول ‌های درون آن نمونه ‌برداری می شود. آنگاه این نمونه‌ ها در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرند.

در رابطه با اهمیت انجام تست پاپ اسمیر باید گفت در این نمونه ها هر گونه تغییر سلولی بررسی می شود به طوری که در خیلی از موارد می ‌توان با استفاده از نتایج حاصل از این بررسی ها، تغییرات پیش‌زمینه‌ ی سرطان دهانه ‌ی رحم را در زمانی که به سادگی قابل درمان می باشد تشخیص داد.

نخستین تست پاپ ‌اسمیر در اشخاص متأهل، اغلب در ۲۱ سالگی صورت می گیرد؛ آنگاه تا ۲۹ سالگی این تست می بایست هر دو سال یک مرتبه انجام شود. چنانچه سه مرتبه نتیجه این تست منفی باشد، بعد از ۳۰ سالگی هر سه سال یک مرتبه انجام می‌شود. بعد از ۶۵ تا ٧٠ سالگی بنا به تشخیص پزشک، این غربالگری متوقف خواهد شد. بهتر است زنان بالای ۳۰ سال به همراه تست پاپ اسمیر از نظر HPV (ویروس پاپیلوم انسانی) نیز مورد بررسی قرار گیرند. تست HPV روی همان نمونه‌ ی پاپ اسمیر انجام می شود و دقت تست را بیشتر می کند.

بهترین زمان جهت انجام تست

باید گفت بهتر است تست پاپ‌اسمیر در مرحله پس از قاعدگی و در مواقعی که زنان دچار عفونت نباشند، صورت گیرد. ضمناً برای این که نتیجه تست دقیق تر باشد، خانم‌ها نباید پیش از انجام آن، از دوش بتادین و کرم‌ های واژینال استفاده نمایند و پیش از انجام تست نیز می بایست از برقراری رابطه جنسی با همسر خود اجتناب کنند. زنانی که قصد دارند برای بارداری اقدام کنند لازم است تست پاپ اسمیر را پیش از بارداری انجام دهند.

شایان ذکر است خانم ها قلب تپنده خانواده هستند و هر اندازه به خود و سلامتی خودشان بها دهند، خانواده سالم تری نیز پرورش داده و فرزندانشان می آموزند که همواره برای سلامتی خود ارزش قائل شوند.

 

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button