اختلالات تیروئیدی در بارداری

ترشحات واژن دکتر فاطمه خانی زاده
ترشحات واژن
خرداد ۳۰, ۱۳۹۸
اختلال دیسمنوره دکتر فاطمه خانی زاده
اختلال دیسمنوره
تیر ۱۵, ۱۳۹۸
اختلالات تیروئیدی در بارداری دکتر فاطمه خانی زاده

اختلالات تیروئیدی در بارداری

در این مقاله به بحث پیرامون اختلالات تیروئیدی در بارداری خواهیم پرداخت.

 

اختلالات تیروئیدی در بارداری دکتر فاطمه خانی زاده

 

پرکاری تیروئید در دوره حاملگی

از جمله اختلالات تیروئیدی در بارداری، پرکاری تیروئید می باشد. پرکاری تیروئید لزوماً موجب ناباروری در زنان نمی شود. ولیکن اگر زنی دچار پرکاری تیروئید باشد و باردار شود و این بیماری را درمان نکند، احتمال عقب ماندگی ذهنی نوزاد، سقط جنین، اختلالات مادرزادی، فشار خون در دوره بارداری در مادر و زایمان زودرس افزایش می یابد. برای درمان کسانی که باردار نیستند و به پرکاری تیروئید دچارند، می توان از ید رادیواکتیو و یا جراحی استفاده نمود، ولیکن این درمان در دوران حاملگی ممنوع می باشد و شخصی که از این روش درمانی استفاده کرده تا مدت ۶ ماه نمی تواند باردار شود. برای رفع پرکاری تیروئید در زنان باردار می بایست از داروهای خوراکی نیز استفاده شود تا هورمون های تیروئید در حد طبیعی نگه داشته شود. پروپیل تیوراسیل مناسب ترین دارو در سه ماهه اول بارداری در خانم های مبتلا به پرکاری تیروئید می باشد. پس از سه ماه اول داروی متی مازول  تجویز می شود.

کم کاری تیروئید در دوره حاملگی

کم کاری تیروئید از اختلالات تیروئیدی در بارداری به شمار می آید. کم کاری تیروئید زمانی بروز می کند که غده تیروئید قادر نباشد به اندازه کافی، هورمون تولید نماید. از جمله علائم این بیماری می توان به مواردی نظیر خواب آلودگی، خستگی، مشکلات یادگیری، مو و ناخن شکننده و خشک، خشکی پوست، کاهش ضربان قلب، تورم پلک ها، چاقی، افسردگی، گرفتگی صدا، بزرگ شدن غده تیروئید یا گواتر، درد و ضعف عضلانی، حساسیت زیاد به سرما، بی حس شدن دست ها، یبوست و غیره اشاره نمود. کم کاری تیروئید در بارداری در صورتی که درمان نشود موجب عارضه مادرزادی کم کاری تیروئید و ایجاد اختلال در رشد مغز و دستگاه عصبی در جنین خواهد شد.

زنان مبتلا به کم کاری تیروئید که قصد دارند باردار شوند باید چه اقداماتی انجام دهند؟

لازم به ذکر است که افزایش هورمون تیروئید در اوایل هفته ششم دوره بارداری روی می دهد. پیش از اقدام به بارداری پزشکان غلظت دارو را به گونه ای تنظیم می نمایند که غلظت TSH کمتر از ۲٫۵ باشد. ضمن اینکه بیماران می بایست غلظت داروی خود را پیش از این که آزمایش بارداری آنان مثبت شود ۲۵%-۳۰% بیشتر کنند. مقدار غلظت دارو نیاز به تنظیم دارد، لذا لازم است هر ۴ هفته یک مرتبه در نیمه اول بارداری غلظت TSH چک شود.

توصیه های مصرف دارو در دوره حاملگی

یکی از انواع داروهای تیروئید، لووتیروکسین خوراکی می باشد که توصیه می شود در زمان بارداری مصرف شود اما سایر داروها نباید استفاده شود. باید گفت در دوره بارداری لازم است مقدار ید حدوداً ۵۰% افزایش یابد. جهت اطمینان از جذب ید، روزانه دریافت ۱۵۰ µg مکمل ید برای زنان باردار، خام های شیرده و افردی که قصد مادر شدن دارند توصیه می شود؛ که بدین منظور پتاسیم یدید مناسب ترین گزینه می باشد. شایان توجه است روزانه دریافت بیش از ۵۰۰-۱۱۰۰ µg ممکن است کم کاری تیروئید جنینی را تحریک کند.

سخن اخر اینکه اگر به اختلالات تیروئیدی مبتلا هستید توصیه می شود پیش از باردار شدن حتماً نزد پزشک متخصص غدد رجوع نمایید تا آزمایش ها و بررسی های لازم را روی شما انجام دهد. آنگاه بعد از اطمینان از این که بیماری شما کاملاً تحت کنترل است می توانید باردار شوید.

 

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button