آیا استحمام در دوران قاعدگی مضر است

مراحل زایمان طبیعی
مراحل زایمان طبیعی
آبان ۱۷, ۱۳۹۶
قاعدگی سنگین
قاعدگی سنگین
آبان ۲۱, ۱۳۹۶
آیا استحمام در دوران قاعدگی مضر است

آیا استحمام در دوران قاعدگی مضر است

آیا استحمام در دوران قاعدگی مضر است : استحمام در دوران قاعدگی هیچ گونه خطری برای خانم ها ندارد، به گونه ای که تمام پزشکان از جمله خانم دکتر فاطمه خانی زاده توصیه می کنند خانم ها در این دوران به صورت روزانه استحمام داشته باشند.

خانم دکتر فاطمه خانی زاده ، متخصص زنان زایمان با بیان این که استحمام و شست و شوی محل ترشحات در دوران قاعدگی لازم است، گفت: به خانم ها توصیه می شود هر روز استحمام داشته باشند.

او درباره اخباری که در شبکه های مجازی مبنی براین که استحمام خانم ها در دوران قاعدگی موجب بروز عفونت رحم، نازایی، سرطان رحم و پستان می شود، منتشر شده است گفت:

این باوری غیزر منطقی و غیز علمی می باشد که متاسفانه در بین برخی از خانم ها رایج است به گونه ای که آنها در این دوران از استحمام و شست وشوی محل ترشحات دوران قاعدگی پرهیز می کنند.

استحمام در دوران قاعدگی هیچ گونه خطری را برای خانم ها به وجود نمی آورد به گونه ای که تمام پزشکان توصیه می کنند، خانم ها در این دوران باید حمام کنند و نواحی ترشحات را به خوبی شست و شو دهند، زیرا تجمع این ترشحات در ناحیه ای از بدن از مانند کشاله ران باعث رشد باکتری و قارچ در بدن می شود.

همچنین به خانم ها توصیه می شود که در این دوران از استفاده از داروهای واژینال و برقراری ارتباط جنسی پرهیز کنند، زیرا در این دوران دهانه رحم باز است و احتمال بروز عفونت ها بیشتر است.

در کل حمام کردن در این دوران مشکلی ندارد و لازم است اما بهتر است در این دوران به صورت ایستاده حمام کنید و از نشستن در کف حمام خودداری کنید تا بدن تان به باکتری هایی که در کف حمام وجود دارد آلوده نشود.

 

آیا استحمام در دوران قاعدگی مضر است

 

عفونت های قارچی زنانه

خانم دکتر فاطمه خانی زاده، متخصص زنان زایمان گفت:

خارش ناحیه تناسلی در زنان بیشتر بر اثر عفونت های قارچیکه در این ناحیه وجود دارد،می باشد. این عفونت با علایمی چون ترشحات سفید رنگ و پنیری شکل بروز می کند.

در شرایطی که دسترسی به پزشک امکان پذیر نیست، خانم ها می توانند با استفاده از کرم موضعی هیدروکورتیزون و کرم واژینال کلوتریمازول که به راحتی و بدون نسخه پزشک آن را تهیه کنند و به طور موقت از آن استفاده کنند تا مشکل شان برطرف شود.

در برخی مواقع ممکن است این خارش ها زمینه عصبی داشته باشد، در این صورت می توانید از داروهای آرام بخش ضعیف جهت بهبودی استفاده کنید و در اولین فزصت به متخصص زنان زایمان مراجعه کنید.

 

دکتر فاطمه خانی زاده

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

 

دکتر فاطمه خانی زاده
دکتر فاطمه خانی زاده
متخصص زنان و زایمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button